В България се увеличават случаите на усложнения след смяната на колянна или тазобедрена става. Най-честите негативни последици са инфекции, които могат да бъдат и фатални, а лечението им е много трудно и сложно.
Проф. д-р Пламен Кинов - началникът на Клиниката по ортопедия и травматология при УМБАЛ "Царица Йоана" ИСУЛ, заяви в студиото на "България сутрин", че ортопедичните заболявания са трети по честота след сърдечно-съдовите и уши, нос, гърло.
"Почти всеки е засегнат, с много голямо социално значение са. След 55-60-65 години почти всеки има болежки. Губим начина си на живот, целта е да оптимизираме резултатите след лечението. Превенцията за нас е най-важното и наблягаме на кинезитерапията, за да не се налагат тежки интервенции", коментира проф. Кинов пред
Bulgaria ON AIR.Според него по-скоро страхът кара хората да не прибягват до лечение, което понякога води до тежки деформации и инвалидизиране.
"Ако преди болните са се възстановявали между 6 месеца и една година, преди около 50 години, сега възстановяването е в рамките на месец - месец и половина. Наторване максимално активно от първия ден след операцията, разрешаваме на тези в добра форма да карат кола", каза още проф. Кинов.
Много са факторите, които водят до усложнения при операциите. Сред тях е инфекцията, която се появява при по-дългите и тежки операции. При пациентите с повече заболявания има по-висока честота на инфектиране, стана ясно от думите на госта.
Може от самия въздух да падне микроб и ако самият организъм е по-слаб, да влезе микроб и да се случи усложнение, отбеляза проф. Кинов.
Той е на мнение, че имаме достатъчно специалисти, които са на ниво, за да лекуват качествено болните. Проблемите са по-скоро организационни, като взаимодействие между отделните звена, отчете специалистът.
Предстои международна конференция на 5 и 6 април в София, където ще бъдат дискутирани въпросите на ставното протезиране - най-честата хирургична интервенция в света. Целта е операциите да бъдат с минимални усложнения и пациентите да живеят нормално. Изтъкнати специалисти от Европа ще дадат ценни съвети на българските си колеги.
деформации и инвалидизиране