© | | Днес се проведе пресконференция за фестивала "Златна роза" 2017. Тя започна с първия филм от конкурсната програма на фестивала и той е "Лили рибката" на режисьора Ясен Григоров. Ето какво сподели режисьорът на лентата в разговор с критиката:"Сега съм малко инатлив и ми се иска да правя това, което ми хрумва и което харесвам. Специално "Лили рибката" никога не съм си я представял, като нещо друго освен като филм. Основно съм благодарен за възможността, която Филмовия център ми даде, за да създам филма. Оказва се, че с вяра в проекта и упоритост, процесът става по-плавен. Успях да снимам филм, силен и като визия, надявам се ви е харесал."
Актьорът Добрин Досев разказа, че за пръв път играе във филм или на сцена с деца. "Ясен е магьосник в това отношение, той с такава магическа пръчка им обясни какво трябва да направят, че те не играеха в този филм, а живееха тази история. Аз наистина останах респектиран от тези деца, това беше удоволствието, може би най- голямото.Много рядко ми се е случвало, да имам такова светло, приятно усещане, докато работя по някой филм." сподели още Досев.
"Лили рибката" бе удостоен с награда за европейски филм на фестивала във Варшава.
Късометражният филм "Надпревара" на младите автори Виктория Димитрова-сценарист и Красимир Калушев-сценарист и режисьор, които разказаха за своя студентски филм, засягащ една сериозна социална тема, както за липсата на средства в българския спорт така и за съдбата на нашите олимпийски таланти. Историята е вдъхновена от истински случай, разказват авторите. Вера Найденова похвали умението на студентите да формулират и създават съспенс в кратката форма.
"12 А", показва много сериозни проблеми не само в българското образование, но и в нашето общество, показва какво се случва сред младите хора и как педагогът може да им въздейства, филмът е за един клас, но става въпрос за много повече хора, сподели режисьорът Магдалена Ралчва. "Дълг е първо на майките, после на семействата и на училището е да се обръща много внимание на децата и да бъдем по-близо до тях."
"Може да има комедиен характер, но той носи послание.", заяви екипът на "12А".
Като единственият филм в конкурсната програма, който е намерил средства извън публичните, авторите споделят, че силно са вярвали в екипа си, в сценария на лентата и най-вече ги е водело желанието да поднесат този филм на зрителите.
"Вездесъщият" - един филм, който ни разтърси, виждаме една модерна трагедия и то много сериозна, навлизането на технологиите и последствията от това могат да въздействат по много сериозен начин
Геновева Димитрова описа историята, като една апокалиптична картина на днешните страхове, комплекси, и желанието на модерния човек да бъде наистина вездесъщ.
Във "Вездесъщият" има дълбочини, очертаващи много важна тенденция: живеем в едно информационно общество, но страничният ефект е, че има промяна в морала, ценностите, домът вече не е нашата крепост и безцеремонно нахлуване в интимното пространство на човека.
Очакваме на голям екран от 10 октомври! |