Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Време за смяна на гумите: Какво трябва да знаем?
Автор: Екип Varna24.bg 08:32 / 29.10.2024Коментари (1)1157
©
Температурите навън напомнят за зимния сезон въпреки слънцето. Преходните сезони са едни от най-опасните, защото на много места настилките са мокри и има паднали есенни листа. Очакват се и първите заледявания. 

Затова вече е време за смяна на гумите, категоричен е автоекспертът Румен Дунев. Той съветва да не чакаме последния момент и да подготвим автомобила си за зимния сезон от по-рано.

"Започват температурите да падат още, ще започне появата на черен лед. Хората да са предпазливи в сутрешните часове и късно вечер. Много често хората питат дали грайферът е достатъчен и дали няма да ги глобят. Вече има съвременни машини, които бързо и лесно дават отговор на въпроса, като измерват гумата в три точки – отвън, отвътре и в средата“, каза пред бТВ Румен Дунев, председател на Българската федерация по автомобилен спорт. 

Защо е важно да караме със зимни гуми?

"Самият каучук на гумата е много по-мек, отколкото този на лятната гума. При лятната има силно изразени канали, които да вадят водата и да предпазват водача от навлизане в аквапланинг, докато при зимната гума каналите са напречно разположени и самият грайфер е разцепен допълнително така, че да осигурява максимално сцепление дори и при заледени участъци“, обясни Румен Дунев.

За да работят правилно и да осигуряват възможно най-доброто сцепление гумите трябва да са напомпани според изискванията на производителя. 

"След като се сменят зимните гуми е много важно да бъдат напомпани според предписанието на завода производител, което обикновено се намира или на капачката на резервоара на автомобила, или на предната дясна врата. Много е важно да се мине реглаж, защото гумите трябва да се търкалят, а да не се пързалят, защото тогава се унищожават“, добави Дунев.

Най-важното, което водачите трябва да знаят при избора на гуми, е горивната икономичност. Тя е описана на етикета на гумата. При по-евтините гуми, тя е по-малка. При по-скъп комплект в дългосрочен план шофьорът може да спести от гориво.

"Моят съвет към водачите, които нямат възможност да инвестират в четири нови гуми, е всяка година да купуват по две нови и да ги слагат на предната управляема ос. Следващата година, когато купят още две нови, гумите от предната година отиват на задната ос. Така винаги ще имат автомобил, който ще е перфектно подготвен за зимните условия и ще има необходимото сцепление“, каза още автоекспертът.

От 15 ноември до 1 март всички автомобили трябва да бъдат със зимни гуми или с такива, чийто грайфер е минимум 4 мм.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Тук идеята не е безопасност на движението, а да влязат едни пари в дистрибуторите на гуми. Това е. Изключително лобиски закон, който даже е опасен както за пътната безопасност, така и за екологията. Сметката е проста: Смяната на четири гуми излиза горе долу колкото покупката на една нова. Умножено по три милиона автомобила, по два пъти в годината... Вижте за какви пари става дума. И то без да смятаме покупката на нови гуми. Ако ги сметнем и тях - по две гуми на година за автомобил както иска "експерта" - пак смятайте. А относно безопасноста - Температурите в страната са много различни. Зимата настъпва много по-късно по морето и южните градове и по-рано по високите и севернитеградове като Самоков, София и Русе например. Обаче датата на смяната е една. Явно температурите нямат значение за дистрибуторите. Относно екологията - тъй като повечето хора карат 10 до 15 хиляди километра годишно -то ще се налага да сменят гуми поради остаряване, а не поради износване. Отделно за зимата е сложен праг на грайфера от 4 мм, нищо че производителя на зимни гуми е поставил доста по-нисък праг. И е правил изпитания, и издава сертификати за безопасност. И резултата е пак покупка на нови гуми. Значи изхвърляме здрави гуми пък говорим за екология... Резултата от цялата работа е опасен, освен изхарчените пари: Хората за да не изхвърлят здрави гуми, започнаха да карат през лятото със зимни гуми. Е, това не е ли опасно? Опасно е естествено. Та затова този закон е лобиски и опасен. Антиобществен закон.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Войната вУкрайна
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: