В случай, че в някоя от вечерите вали, мероприятието може да бъде изместено в ДКС, ако там в този момент не тече спортно събитие. Билети се разпространяват в касите на ДКС, Летния театър, както и на www.eventim.bg.
Нови имена в академията
Първоначално организаторите са смятали да не приемат повече от 100 кандидати, но впоследствие премахнали ограничението и в момента на сцената ще се изредят 113 танцьори от 32 страни. 110 пък са записаните от 17 държави в международната лятна балетна академия, която ще върви по същото време в Спортна зала. Часове в нея ще водят Акад. Красимира Колдамова, Елизабет Плател, Тадеуш Матач, проф. Наталия Тарасова и Алфредо Торес. За първи път от доста години насам традицията на преподаването у нас ще възобнови и Бенджамин Феликсдал от Нидерландия. Той е премиер солист, световноизвестен педагог по балет и съвременен джаз танц и степ. Бил е солист на холандския национален и Кралския фландърски балет.
Председател на международната оценяваща комисия отново ще бъде проф. Юрий Григорович, хореограф и главен балетмайстор на Болшой театър.
Началото
Първото издание на Международния балетен конкурс е през 1964 г. Той е първият в света професионален форум и до днес остава една от най-престижните надпревари. Оттук е започнала кариерата на много световни балетни изпълнители като Владимир Василиев от Русия, който до момента е единствен носител на Голямата награда на Варна, Михаил Баришников от САЩ и сънародничката му Наталия Макарова, Патрик Дюпон от Франция и други големи имена. През годините председателския пост на конкурса за заемали творци като Галина Уланова, Нина Кираджиева и др. Организатор на конкурса е фондация "Международен балетен конкурс - Варна" с председател доц. Емил Димитров. Проявата се осъществява със съдействието на Министерството на културата и община Варна и е под егидата на Международния театрален институт и Международния танцов съвет към UNESCO.
Емил Димитров, директор на фондацията: Журирането е безпристрастно
Успехът е налице. Като гледаме биографичните справки на състезателите, можем да очакваме доста силен конкурс. Той е най-старият. Единствено в България е въведена пълна компютризация чрез електронна система на оценяване, за да няма възможност някой от международното жури да толерира един или друг участник. Винаги в комисията присъстват представители на поне 14 страни. Ако системата отчете големи разлики в оценяването, тя автоматично премахва най-високата и най-ниската оценка, защото отчита и двете като нереални. Това означава, че или някой е завишил, или е намалил умишлено резултата на даден балетист. Така вместо да помогне, оценяващият само може да навреди на фаворита си, ако има такъв.
Източник: в. "Народно дело"