Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Започва Богородичният пост - какви са забраните?
Автор: Екип Varna24.bg 11:59 / 29.07.2024Коментари (0)1473
© Plovdiv24.bg
Всяка година църквата отбелязва многодневни периоди на пости и Богородичният пост е един от тях. Той предхожда големият християнски празник Успение на Света Богородица, който всяка година се чества на една и съща дата - 15 август. Празникът е предшестван от строг пост, който започва точно две седмици преди него. Съответно Богородичният пост започва на 1 август и продължава до 14 август включително. 

Богодоричен пост - какво трябва да знаем за него

През този период Църквата и християните се подготвят за празнуването на Преображение Господне (всяка година се чества на 6 август) и Успение на Пресвета Богородица (15 август).

Празникът Успение на Пресвета Богородица, който е предшестван от пост, напомня на вярващите за деня на смъртта на Мария, майката на Христос. Важно е да се разбере, че в този случай, разбира се, не се празнува самото събитие на смъртта, а моментът на преход от земния живот към вечен, небесен живот. Вярва се, че с молитвите си Богородица се застъпва пред Бога за хората.

Първите споменавания на Успенския пост са известни от 5 век, което означава, че той се е спазвал още от древността на християнството. На събора в Константинопол през 1166 г. неговите дати и крайни срокове са окончателно установени.  

Постът започва с водосвет, който се прави на 1 август в храмовете. В периода от 1 до 13 август църквата отслужва Богородичен параклис на вечерната литургия.

По време на този пост, както и на всеки друг, трябва да се избягва обилно хранене. Богородичният пост се отличава от Великия (Великденския) пост с това, че е по-лек. Но характерното за него е, че е по-строг от Петровите и Коледните пости.

Забранени са шумните празненства, кавгите и пороците. 

В дните понеделник, сряда и петък постът е най-строг. Тогава е разрешена единствено консумацията на сурови плодове и на храни, които не са подложени на термична обработка. В дните вторник и четвъртък може да се консумират варени ястия, които са приготвени без олио. Храна с раститело масло може да се консумира в дните събота и неделя. Тогава е разрешена и консумацията на вино.

Консумацията на риба е разрешена единствено на Преображение Господне. В случай, че Успение Богородично се пада в сряда или петък, на празника се консумира риба.

По време на целия пост може да се консумират бобови храни, соеви продукти, плодове и зеленчуци. Динята е на особена почит през този период. Препоръчва се и консумацията на печени ябълки с ядки, които са по-засищащи, пише actualno.com.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Хороскоп за деня
ЦСКА-София в Първа Лига сезон 2024/25
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: