Защо е задължително да се пие вода преди хранене?
Някои твърдят, че пиенето на вода по време на хранене е лошо за храносмилането. Други казват, че може да доведе до натрупване на токсини, водещи до различни здравословни проблеми.
Възниква въпросът: трябва ли да пиете вода преди хранене и колко?
За да разберете защо се смята, че водата нарушава храносмилането, е полезно първо да разберете нормалния процес на храносмилане.
Храносмилането започва в устата веднага щом започнете да дъвчете храната. Дъвченето сигнализира на слюнчените ви жлези да започнат да произвеждат слюнка, която съдържа ензими, които помагат за разграждането на храната.
Веднъж попаднала в стомаха, храната се смесва с киселия стомашен сок, който допълнително я разгражда и образува гъста течност, известна като химус.
В тънките черва химусът се смесва с храносмилателни ензими от панкреаса и жлъчни киселини от черния дроб. Те допълнително разграждат химуса, подготвяйки всяко хранително вещество за абсорбиране в кръвта.
Повечето хранителни вещества се абсорбират, докато химусът преминава през тънките черва. Само малка част остава за усвояване, когато достигне дебелото черво. Веднъж попаднали в кръвта, хранителните вещества пътуват до различни части на тялото. Храносмилането приключва, когато остатъците от храна се елиминират от тялото.
В зависимост от това какво ядете, целият този храносмилателен процес може да отнеме от 24 до 72 часа. По време на храносмилането храната се разгражда в тялото, така че нейните хранителни вещества да могат да се абсорбират в кръвта.
Водата и напитките причиняват ли храносмилателни проблеми?
Ето три от най-често срещаните твърдения, че пиенето (не конкретно вода) по време на хранене е вредно за храносмилането.
1. Алкохолът и киселинните напитки влияят негативно на слюнката.
Някои хора твърдят, че пиенето на кисели (чай, кафе, сода) или алкохолни напитки по време на хранене изсушава слюнката, което затруднява тялото да смила храната.
Алкохолът всъщност намалява слюноотделянето с 10-15% на единица алкохол. Това обаче се отнася главно за спиртните напитки, а не за ниските концентрации на алкохол в бирата и виното. От друга страна, киселинните напитки увеличават секрецията на слюнка.
Няма научни доказателства, че алкохолът или киселинните напитки, когато се консумират в умерени количества, влияят отрицателно върху храносмилането или усвояването на хранителните вещества.
2. Вода, стомашна киселина и храносмилателни ензими.
Мнозина твърдят, че пиенето на вода по време на хранене разрежда стомашната киселина и храносмилателните ензими, което прави смилането на храната по-трудно.
Това твърдение обаче предполага, че вашата храносмилателна система не може да адаптира своите секрети към консистенцията на храната, което е напълно невярно.
3. Напитки и храносмилателна скорост.
Третият популярен аргумент срещу пиенето на всякакви напитки по време на хранене е, че те увеличават скоростта, с която твърдата храна напуска стомаха.
Смята се, че това намалява времето, през което храната е в контакт със стомашната киселина и храносмилателните ензими, което води до лошо храносмилане.
Проучване, което анализира изпразването на стомаха, установява, че въпреки че течностите преминават през храносмилателната система по-бързо от твърдите вещества, те не влияят на скоростта, с която се усвояват твърдите храни.
Пиенето на различни напитки - вода, алкохол или кисели напитки - по време на хранене е малко вероятно да навреди на храносмилането. В същото време винаги трябва да помните за вашите медицински показатели, характеристики и умереност.
Водата или други напитки помагат за разграждането на големи парчета храна, което улеснява плъзгането им по хранопровода в стомаха. Те също така спомагат за плавното придвижване на хранителните вещества, предотвратявайки подуване и запек.
Освен това стомахът ви освобождава вода заедно със стомашната киселина и храносмилателните ензими по време на храносмилането. Всъщност тази вода е необходима, за да се осигури правилното функциониране на тези ензими.
Пиенето на вода или други напитки по време или преди хранене играе няколко важни роли в храносмилателния процес. Водата може да намали апетита и да намали приема на калории.
Пиенето на вода по време на хранене също може да ви помогне да правите паузи между храненията, като ви дава време да проверите сигналите си за глад и ситост. Това може да предотврати преяждането и дори да ви помогне да отслабнете, пише actualno.com.