Жюстин Томс: Социалните медии са новата четвърта власт

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:27 / 09.07.2024
2003
Книгата “Съдържанието е цар. Царят е гол" е трета от поредица изследвания за нахлуването на информационното съдържание в обществото и докъде стига то в днешно време, как променя ежедневието на всеки от нас, начинът по който консумираме медийно съдържание. Скролването 24/7/365 в интернет е болестно състояние, което се задълбочава. Това каза за предаването “Денят на фокус" по Радио “Фокус" авторът на книгата Жюстин Томс.

Според нея четвъртата власт вече не са класическите медии, а новите медии - Тик Ток, Инстаграм, Ю Тюб и др. Политически проекти влизат в парламента с онлайн кампании от тези платформи. Технологиите и начинът по който се използват са по-напред от начина, по който се възприемат от хората. “Не е луд този който яде баницата, а който му я дава". Баницата ядат тези хора, които произвеждат това съдържание. А кой дава баницата, това сме всички ние, с това, че безкрайно скролираме, консумираме", отбеляза Жюстин Томс.

Влиянието на съдържанието е пряко свързано с вниманието, което му отдаваме. Ако преди време това са били основно класическите медии и политиците, сега журналистите и традиционните медии изостанаха в тази битка. “Инфлуенсърите започнаха да плуват спокойно в техните води и да смятат, че те ще определят дневния ред. Но за това сме виновни всички ние, които все по-малко внимание обръщаме на качественото съдържание. Посредственото съдържание и пълнежа затискат хубавото и качествено съдържание, то не може да стигне до хората. Манипулирани сме, алгоритмите изключително много се развиха и използват изкуствения интелект далеч преди нас, профилират ни спрямо някакво съдържание и стига човек да напише в социалната мрежа “риболов", за да му се дава само информация за риболов", поясни Жюстин Томс.

Според Дарвин “Няма да оцелеят нито най-силните, нито най-умните, а най-адаптивните", затова е нужно да се адаптираме. Фейсбук остава медията на по-застаряващото население, при по-младите това са Инстаграм и Тик Ток. Заключението, което прави е, че трябва да има регулации. “Тик Ток вече е забранен на някои места по света. В Китай има свръхрегулация на това пространство, а ние сме го дали на децата си свободно. Всички социални мрежи използват брилянтно изкуствения интелект ежедневно, за да се оптимизират алгоритмите, през които да ни се предоставя съдържание, което ние харесваме, постваме, и сме провокирани да публикуваме още и още. В крайна сметка те печелят от нашето време, внимание, кликове, лайкове, коментари. Поколенията Милениум, Джензита и идващите Алфа имат много по-различен психологически профил. За жалост тези хора растат доста объркани, те често следват инфлуенсърите. Вълнуват се от последните публикации на своите лидери от цял свят. Това е процес на глобализация, който е изключително засилен в момента. Нашите деца и млади хора познават доста имена от световната сцена, но не познават ключови лица от примерно българската политическа сцена или медийна такава. Позитивните публикации, които показват висок стил на живот на инфлуенсърите - скъпа храна, локации, пътувания, дрехи и т.н. са недостижими за тези млади хора и това създава психологически проблеми в главите им. Още по-плашещо е явлението на синтетично създадените инфлуенсъри, то съществува на Запад от последните 4-5 години. Нещата започват да излизат извън контрол и затова спешно са нужни регулации. Интернет е демократично пространство и трябва да остане такова", заключи Жюстин Томс.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Български пилот: Не, самолетът не "мързелува" на връщане, причина...
Учени: Кафето увеличава броя на един вид бактерии в тялото ни
Любима актриса от "Островът на обречените" и "Клюкарката" празнув...
Връхлита ни силна магнитна буря
Празник е! Красиви имена имат повод да почерпят!
С температури под нулата започва седмицата


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).