Знаете ли тези любопитни факти за Олимпийските игри?
Олимпийските игри имат история, която датира от преди повече от 2000 години, въпреки че първата модерна олимпиада се провежда едва през 1896 г. в Гърция. Ето още неща, които трябва да знаете за историята на Олимпийските игри.
Чакането почти свърши и Олимпийските игри в Париж през 2024 г. остават по-малко от четири дни. Олимпиадата започва на 26 юли и в двуседмичното състезание ще участват около 10 500 спортисти от 206 нации от Националния олимпийски комитет. Игрите ще се проведат до 11 август.
По време на Олимпийските игри в Париж ще се проведат общо 32 спортни събития с 329 златни медала. Игрите имат история, която датира от преди повече от 2000 години, въпреки че първата модерна олимпиада се провежда едва през 1896 г. в Гърция.
Кои са другите интересни факти за Олимпиадата? Нека разгледаме предложенията на Firstpost:
Древна олимпиада
Древните олимпийски игри се провеждат за първи път през 8 век пр. н. е. и произхождат от Олимпия, Гърция. Състезанието се провежда на всеки четири години в продължение на дузина векове, до 4-ти век сл. Хр., когато император Теодосий I забранява всички езически фестивали, включително Олимпийските игри.
Традицията на леката атлетика обаче е възродена 1500 години по-късно, когато първата модерна олимпиада се провежда в Гърция през 1896 г. На жените е разрешено да се състезават на олимпиадата от 1900 г. Атлетите се състезават голи в древна Гърция и не трябва да се притесняват за детайли като мода и спонсорство. Игрите продължават около пет до шест месеца.
Зимни и летни олимпийски игри
И зимните, и летните олимпийски игри се провеждат в една и съща година от 1924 до 1992 г., но оттогава те се провеждат в различни цикли, редуващи се на всеки две години. Само четирима спортисти са спечелили както летните, така и зимните олимпийски игри.
Олимпийски огън
Древната церемония в храма на Хера в Гърция обикновено се провежда за запалването на олимпийския факел и се пали по старомоден начин. Актрисите носят костюми на гръцки жрици и използват параболично огледало и слънчеви лъчи, за да запалят факлата.
След това щафетата на факела тръгва към града, който трябва да бъде домакин на игрите. Бегачите обикновено носят факлата, въпреки че често се пренася и на лодки, самолети или дори на кон.
Щафетният факел и олимпийският огън трябва да светят през цялото времетраене на игрите. Ако пламъкът изгасне, трябва да се използва резервен пламък, за да се запали отново. Този резервен пламък е запален в Гърция.
Спортове, които не са част от Олимпийските игри
Доста спортове вече не са част от олимпийските игри. Това включва дърпане на въже, синхронно плуване, летене с въздушен балон, катерене по въже, гмуркане за разстояние, състезание с плуване с препятствия и други. Освен това, единственият път, когато стрелбата по живи гълъби е била част от Олимпийските игри, е по време на Игрите през 1900 г. в Париж.
Олимпийски символ и техните халки
Барон Пиер дьо Кубертен, съосновател на съвременните олимпийски игри, изобретил петте пръстена, които са част от олимпийския символ. Пръстенът означава петте необитаеми континента на света.
Шестте цвята - синьо, жълто, черно, зелено, червено, заедно с белия фон, са избрани поради факта, че поне всяка страна има един цвят на знамето на нацията.
Друга уникална информация за Олимпиадата
На Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. общо 165 000 кърпи бяха използвани в олимпийското село за малко повече от две седмици дейност. Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. са и първите игри, в които всички страни са изпратили жени спортисти да участват.
Английският и френският са официалните езици на Олимпиадата, освен официалния език на страната домакин.
Джони Вайсмюлер, спортист, който по-късно стана актьор, се състезава на Олимпиадата, печелейки пет златни медала в плуването през 20-те години на миналия век. Той по-специално играе Тарзан в 12 филма.
Олимпийските игри в Рио през 2016 г. отбелязаха първото провеждане на олимпийски игри в Южна Америка. Междувременно Олимпиадата се проведе в 23 различни страни.
Уолдо, кучето дакел, беше първият олимпийски талисман по време на Олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г.