Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Адвокат Мария Петрова: Не всеки, който не ни харесва и ни изглежда опасен, трябва да бъде "въдворен в психиатрия"
© БНТ
Не всеки, който не ни харесва и който ни изглежда опасен, трябва да бъде "въдворен в психиатрия" - такова нещо не трябва да допускаме. Законът дава ясни критерии и дава ясна оценка на това кой трябва да постави едно лице за задължително лечение. Това е една съдебна процедура, която изисква срокове. Това коментира Мария Петрова - адвокат по медицинско право.

"Ние се въртим в един патологичен кръг. От една страна, спазвайки български конституционални, европейски норми - не можем да поставим някого принудително да се лекува, ако не сме минали тази процедура. Отделно, няма как против волята на един пациент ние да го държим и да го медитираме. В същото време, ако неговата свободна воля е в посока да си тръгне от психиатрията или от лечебното заведение започват едни обвинения към лекарите и към лечебните заведения - вие защо не го държахте, защото той може да е опасен за себе си и за околните", обясни пред БНР адвокат Мария Петрова.

Тя уточни, че ако има съдебно решение за срока, в който трябва да се лекуват задължително в психиатрия, пациентите не могат да напускат по собствено желание.

Според психиатъра д-р Веселин Герев, до 1997 г. се е работила на диспансерен принцип - метод, измислен във Франция и който все още повечето страни в Западна Европа ползват и работят по него.

"Той включва наблюдение, активно издирване, лечение и проследяване на състоянието на всички хора с психични отклонения в случая и особено тогава, когато имат обществено опасни действия. В този ред на мисли след 1997 г., когато всички диспансери станаха търговски дружества, много от членовете в Закона за здравето и НПК отпаднаха с идеята да се спазват правата на хората, страдащи от психични разстройства. Не се отчита обаче и това, че давайки им толкова много права, фактически ние защитаваме тях, а всички членове на обществото страдаме, защото не сме защитени и защото можем да пострадаме във всеки един момент", подчерта д-р Герев.

По думите му, процедурата е много бавна и тромава - тя тръгва от близките, които трябва да подадат сигнал в прокуратурата, прокурорът да назначи проверки и експертизи, да се мине през съдебно дело и чак тогава човекът да подлежи на лечение.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Природни стихии
Енергийна криза
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Грипна епидемия обхвана страната
Обвиниха Лена Бориславова във фалшификация на документи
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: