Ако не искате да си имате проблеми по гръцкото море - прочетете това

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
08:26 / 15.08.2017
4666
Двама българи са сред първите арестувани за незаконен къмпинг в Гърция. Освен тях арестувани бяха и 6-има гърци, както и 4-ма македонци. Нарушението им било, че се настанили извън регламентираните къмпинг зони по крайбрежието на Ситония. Масови проверки в туристическите райони на Халкидики за незаконно къмпингуване, внос на незаконни акцизни стоки, строителство и други нарушения се извършват от месец от местното полицейско управление.

Само през юли в крайбрежните райони на общините на Аристотел, Ситония, Касандра Полигирос и Неа Мармара са извършени 13 700 проверки, в които 110 души са били арестувани и са наложени 3340 санкции. Според действащото законодателство в Гърция дивото къмпингуване е нелегално по силата на закон 392, приет още през 1976 г. Първоначалната забрана е за разполагане на палатки и каравани в района на плажове, паркове, археологически обекти, гори и обществени комунални зони. 

През 1993 г. забраната е залегнала и в нов закон - №2160, където забраната е вече абсолютна за цялата територия на Гърция. Категорично забранено е опъването на палатки на самия пясък. Допуска се само на утвърдените и регистрирани за целта места. Глобата за неспазването на тази забрана е 300 евро, а наказателната санкция е затвор до 6 месеца или 3000 евро, наложени от съдия.

Това са стандартни глоби, предвидени от закона, който обаче позволява на местните управляващи да променят размера им. Например в района на Керамоти областният управител е издал заповед, по силата на която незаконното къмпингуване се санкционира с глоба от 500 до 1000 евро. Ако нарушителят не може да плати на момента и на място, властите имат право да задържат автомобила му.

Всички глоби обаче може да бъдат намалени с 50%, ако бъдат платени до 10 дни в данъчна служба в Гърция. Позволено е единствено да разпънете палатка в близост до бар или търговски обект на техен терен, като ползвате например храна или кафе от тях. В този случай обаче собствениците на недвижим терен могат да приютят максимум една палатка или една каравана. В противен случай може да бъдат санкционирани солено за организиране на нелегален къмпинг, както и да загубят лиценза си за търговска дейност.

Друго важно, което чуждите туристи трябва да знаят, е, че замърсяването с боклуци може да им струва глоба от 300 евро, а паленето на огън в горските площи и защитени зони - до 5 г. затвор. Още една общоевропейска забрана остава извън вниманието на българските туристи. Заради разликата в цената на бензина сънародниците ни возят в багажника и туби с бензин или нафта. 

По европейските директиви за собствени нужди туристът може да носи не повече от 10 литра гориво, и то в специално предназначена за целта туба. По-големи количества се считат за търговски цели, за което туристът може да понесе наказателна отговорност, както и да му бъдат конфискувани и горивото, и колата.

Любителите на риболова пък е важно да знаят, че достъпът до водоеми е разрешен само пеша или с колело, а колата трябва да се оставя поне на километър оттам. Паленето на барбекю е позволено само с дървени въглища.

Феноменът на незаконното къмпингуване предизвиква възмущение сред местното население и хотелиерите, според които Гърция губи приходи от този черен бизнес. Още повече че българите отдават кемперите и караваните си под наем на трети лица, като приходите от това не постъпват в гръцката хазна. Именно затова представителите на организациите на туризма в Халкидики поискаха създаване на системен механизъм за мониторинг на безплатното къмпингуване.

Според председателя на Съюза на къмпинг зоните на Халкидики Андонис Делидимитриу проблемът се е задълбочил, след като в края на зимата 38 депутати на СИРИЗА поискаха със законопроект декриминализация на свободния къмпинг. Това според Делидимитриу е "създало много изкривено впечатление, че е позволено свободното къмпингуване".

В социалните мрежи дори има съвети за това как да се избегне арест, възмущават се от асоциацията. "Минах през Комица и видях 15 до 20 коли с българска регистрация", заяви председателят на Федерацията на стаи под наем в Халкидики Димитрис Хадалис.

Той допълни, че освен от познатите Кавуротрипес и Комица цялото крайбрежие от Вурвуру до Сарти, както и на крайбрежната зона от Олимпиада до Стратони е пълно с палатки и кемпери. През кои часове трябва да пазите тишина в Гърция?

Според съответния полицейски режим дневните и нощните часове на гръцката сиеста са следните: Лято: от 15,00 до 17,30 и от 23,00 до 7,00 ч. Зима: от 15,30 до 17,30 и от 22,00 до 7,30 ч.

Летният период е от 1 април до 30 септември, а зимният - от 1 октомври до 31 март. Според гръцката полиция нарушителите се преследват в степен на вина. Гражданите могат да да докладват за нарушения на полицията. Освободиха двамата къмпингуващи българи Двамата български граждани, арестувани за диво къмпингуване в Гърция, са освободени в рамките на 24 часа след задържането им.

И двамата обаче категорично са заявили, че отново ще къмпингуват, независимо че са били задържани, което не изключва възможността пак да се озоват вътре, но този път срещу тях ще бъдат наложени наказателни мерки, коментираха за "24 часа" юристи. "Да, ще къмпингуваме отново. Сега вече знаем и процедурата каква е", заявиха българите след освобождаването им.


Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
Верижна катастрофа между едни от най-скъпите коли в света – щетит...
Председателят на МАНИ: Северна Македония направи болезнени компро...
Новият комисар по разширяването: Очаквам Северна Македония да при...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).