Богослов: Папа Франциск успя да отвори още повече Римокатолическата църква и прдоължи делото на Йоан Павел II
Принципно за всеки християнин да се отиде от този свят на хубав празник, на господски или богородични празници, особено на Възкресения Христово, се смята, че директно душата отива в селенията на праведните. Така че това е една утеха за целия римокатолически свят, и не само, защото папа Франциск беше изключително диалогичен, успя да отвори още повече Римокатолическата църква и де факто той продължи делото на Йоан Павел II успешно. Това каза в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова политически PR, анализатор, богослов и преподавател в Академията на МВР д-р Благовест Върбаков.
И макар че Хорхе Марио Берголио да обича изключително много Моцарт, футбола и тангото като типичен аржентинец, неговото поведение е изключително премерено.
"Изключително сдържан, но въпреки това лъчезарен и усмихнат", сподели за папа Франциск впечатленията си богословът.
Папа Франциск продължава делото на Йоан Павел II и допринася за либерализирането на Римокатолическата църква до степен, че да стане по-отворена за съвременния човек. Негова е заслугата за осветляването на финансите на Ватикана, което той прави с цел "да разсее съмненията, че има задкулисие, че външни влияния оказват натиск върху избора на понтифик или за вземане на негови решения". Известен е със своята изключително голяма благотворителна дейност за различи каузи, като дори е дарявал за реконструкцията на базиликата в Плиска.
"Прогресивността в понтифика на папа Франциск трябва да се разбира в контекста на отвореност и изключителен превес на социалната и милосърдна дейност на папския престол. Той познава маргиналията не на кабинетно ниво, а отвътре – той се сблъсква с нещетата, с болката, със страданието, с попарените надежди на този измъчен народ, аржентинците. Затова и съвсем логично е неговият понтифик да бъде ориентиран към най-малките".
Изборът на новия папа ще се състои в Сикстинската капела, като кардиналите са "под ключ", за да не се бавят с избора си, а и да не бъдат повлияни от външни сили. По правило нямат право да си говорят помежду си, нямат право на телефони, на телевизор. "Всичко е много стриктно, за да няма повлиявания". Традицията е такава, че този, който ръководи заседанията, камерлингът или декана са логичния избор за нов водач на Римокатолическата църква. "За да не се разтяга изборът във времето, тъй като е необходимо 2/3 мнозинство от общата численост от 140 електори, ако не може да се събере изискуемото мнозинство, тогава се пристъпя между двамата най-много събрали гласове и с обикновено мнозинство се избира и се пуска белия дим".
По думите на д-р Върбаков живеем в изключително динамично време, в състояние на Трета световна война, и затова следващия папа ще трябва да се справя с изключително много предизвикателства и да бъде по-близо до хората. "Църквата винаги е близко до хората, въпросът е понтификът каква дейност ще заема, за да утвърди общохристиянските ценности сред политиците".