Българинът е скептично настроен и към новите стоки, изработени от рециклирани материали. Само около 63 на сто от нашенци биха взели нещо, ако знаят, че е от преработени материали, в сравнение с 86 на сто средно за ЕС. Водещ мотив за българина отново е съмнението в качеството на рециклираните стоки. Страхът, че могат да навредят на здравето си, също възпира българите от покупка, а 2% се притесняват от мнението на съседа.
Според проучването България попада в среднобогатите нации в Европа. 83 на сто от българите признават, че купуват повече храна, отколкото изяждат и се налага да я изхвърлят. Резултати по този показател във Франция и Белгия са близки до нашите. Средно един от десет граждани не изхвърля храна, а в Чехия, Словакия и Италия населението се оказва най-пестеливо.
Според 6 от 10 анкетираните изхвърлянето на хранителни продукти се дължи на големите разфасовки в магазините, заради които се налага да се готвят по-големи количества гозби, които остават неизядени. Отново 6 от 10 споделят, че не са достатъчно информирани за правилното съхранение на храната. Само 12 на сто от българите успяват да разчетат срока на годност на етикетите, както и да следват указанията му. Оказва се, че 75% от българите не харесват големите опаковки в супермаркетите, което ни прави рекордьори сред европейците по този показател.
Източник: в. "Монитор"