На 20 март румънският външен министър Кристиан Дяконеску обяви, че България и Румъния спорят за район с площ около 300 кв. км в акваторията на Черно море. Спорът започнал през 1994 г. и причина за него било неточното определяне на морската граница между двете страни. Румъния се стреми да разреши проблема с помощта на двустранни разговори с България, но ще го внесе в Международния съд в Хага, ако не бъде намерено решение, обявиха местните власти.
На 4 февруари "ЕксонМобил" заяви, че е обнадеждена от откриването на газ в континенталния черноморски шелф на Румъния. В края на 2011 г. "ЕксонМобил" и австрийската ОМВ започнаха проучването на периметър, разположен на 170 км източно от румънското крайбрежие, на дълбочина 1000 м. Периметърът е част от зона, която Румъния си върна от Украйна след решение на Международния съд в Хага. Според експерти зоната с размер около 9700 кв. км, дадена на Букурещ от съда, крие близо 100 милиарда куб. метра газ и 10 милиона тона петрол.
Първото сондиране от "ЕксонМобил" и ОМВ в Черно море показва наличие на природен газ, обявиха в комюнике двете компании. Откритието е обнадеждаващо, но е още прекалено рано да се каже дали става дума за находище, което ще може да се експлоатира по рентабилен начин.
Американският петролен и газов гинат "ЕксонМобил" е световен лидер в своя отрасъл. Чистата печалба на компанията през 2011 г. се увеличи с 34% и достигна 41 милиарда долара, или 8,43 долара на акция. Продажбите на компанията нараснаха с 28% до 486 милиарда долара. Добивът през 2011 г. се сви с 5% и възлиза на 2,31 милиона барела петролен еквивалент дневно.
През 2011 г. "ЕксонМобил" увеличи и доказаните си запаси от въглеводороди с 0,4% до 24,9 милиарда барела петролен еквивалент от 24,8 милиарда в края на 2010 г. Доказаните запаси от въглеводороди на компанията се състоят: 49% от течни въглеводороди, 51% от газ.
Източник: в. "Стандарт"
Още по темата (3): | |