Давид Леви: Два са основните инструмента за влияние на Тръмп в Близкия изток
Победата на Доналд Тръмп беше очаквана и изпълнение на надеждите и мечтите на всички прогресивни сили в Близкия изток. Може би само Иран и Оста на злото бяха недоволни от този избор. По време на първия му мандат политиката на Тръмп доведе до 4 мирни години, които бяха изключително важни за Близкия изток и изграждането на отношенията между Израел и Обединените арабски емирства, Бахрейн, Мароко - Аврамовите споразумения, които бяха прекъснати след падането му от власт. Сега се очаква да продължат с включването на още държави от сунистката ос в тези Аврамови споразумения. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на Радио “Фокус" международният аналзатор Давид Леви.
“Два са основните инструмента за влияние на Тръмп в Близкия изток - единият са санкциите върху Иран, които той наложи по време на първия си мандат. И до голяма степен бяха свалени от администрацията на Байдън. И другото е енергийната независимост на Съединените щати, които по негово време бяха станали нетен износител на въглеводородни енергийни ресурси. Канадската тръба, фракинг в САЩ бяха спрени от администрацията на Байдън, а сега най-вероятно ще бъдат възстановени. Тръмп може с поредица от елементарни действия да смъкне цените на суровия петрол на световния пазар и да ограничи доходите на Иран и на Русия, да изсуши техните източници за средства за финансиране на бойните им действия, и да реши двата основни конфликта с един удар", подчерта Давид Леви.
“Администрацията на Тръмп започва да се оформя след победата му. Отношенията между Тръмп и Ратклиф ще бъдат изключително важни за Близкия изток. Останалите назначения, които постепенно се изясняват също са много показателни за неговата външна политика. Те са по-показателни за външната и международната политика, отколкото за вътрешната политика на САЩ. Изборът му за държавен секретар губернаторът на Флорида Марко Рубио, който е с ясни позиции по отношение конфликта в Близкия изток и неговото назначение за посланик на САЩ в Обединените нации е изключително важно и показва посоката на неговата политика. Основният принцип на политиката на Тръмп е като тази, която водеше в първия си мандат. Но сега ще бъде по-решителен, организиран и бърз в действията си. Това се вижда и в назначаването на екипа за прехвърляне на властта. Политиката му за постигане на мир чрез силен натиск ще бъде водеща, тоест принципна външна политика", отбеляза международният анализатор.
"Ходовете на Доналд Тръмп за влияние в Близкия изток се виждат още с неговото избиране, и назначенията които направи. Иран се отказа от реакцията срещу Израел. Започнаха да се чуват гласове от “Хамас" и “Хизбула" за постигане на безусловно примирие, и това още преди да е встъпил Тръмп в длъжност. В момента, в който встъпи в длъжност и поеме юздите на най-голямата военна сила в света, нещата много бързо ще приключат за терористичните организации и за цялата Ос на злото, ръководена от аядуласите в Иран.
Днешният политически нюанс е, че Турция обяви, че къса дипломатическите отношения с Израел, но в Израел не са получили уведомлението за разрив в отношенията.
По думите на Давид Леви на този етап това е реторика и отчаян опит на Ердоган да поеме лидерска позиция сред по-крайните ислямистки държави и движения в Близкия изток. "Това може би е свързано и с информацията от Катар, че лидерите и политическото крило на “Хамас" бе помолено да напусне Доха и те си търсят нов дом, една от опциите е Анкара и Турция. Дори и да се стигне до разрив в стратегически близките отношения между Израел и Турция, след постъпването в длъжност на Тръмп, този процес ще претърпи промяна в курса", заключи Давид Леви.