Експерт писа оценка "Много добър" на деветия мандат на ЕП

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
12:09 / 27.04.2024
2020
Можем да дадем положителна оценка на деветия мандат на Европейския парламент, като си дадем сметка, че той премина през няколко кризи. Това са кризите, които съпътстваха ЕС. Въпреки тях обаче видяхме консолидация между основните политически сили. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" Иван Начев, експерт по политическа интеграция на Европейския съюз.

Той уточни, че не може да постави отлича оценка: "ЕП не се справи с приоритета, който комисията зададе за Зелената сделка. Във всички случаи обаче работата му оценявам с една много добра оценка и с оглед на кризите пред които се изправи".

Политологът изтъкна, че поуките трябва да бъдат свързани с това, че всички предимства на ЕС и на интеграцията много лесно могат да се превърнат в недостатъци: "Например, ако вземем мира, а ние си гордеехме, че сме острав на мира, а изведнъж се оказа, че ние граничим с война. Тази война ни въвлече пряко или косвено в себе си. Втората поука е свързана с това, че самият европейски пазар, ако не се развива, което трябва да бъде приоритет за следващите евродепутати, много бързо може да пострада и да се разпадне или ако не да се разпадне, да изпадне в криза - включително стоките, които се предлагат и произвеждат от евопейските граждани на различните държави членки.

Третата съществена поука и предизвикателство е, че демокрацията или онези принципи на демокрацията, за които смятахме, че все пак са върховни като върховенството на закона, като честност и прозрачност при вземане на решения са поставени под въпрос. Виждате в голяма част от източноевропейските държави има силно авторитарни тенденции и режими на управление, което от своя страна води до обстоятелството, че Европейската комисия и Европейския парламент не реагират достатъчно бързо, колкото е необхдима", обърна внимание Иван Начев.

По думите му в новия ЕП трябва да бъдат ангажирани много повече политически лица: "Хубаво е да има експертиза, както имаше в последния ЕП. Трябва да се търси повече политически опит, защото когато политици и експерти работят заедно много по-бързо могат да се намират решения, тъй като едните познават нещата от едата страна, а другите познават от гледна точка на управлението".

Иван Начев отбеляза, че би следвало да се постигне баланс, когато се подреждат листите, което ще е от полза не само за ЕП, а и за самия ЕС.

Виж коментарите (0)

Още по темата (61):
26.06.2024 ПП-ДБ се присъединиха към групата на "Обнови Европа" в европарламента
20.06.2024 Ицо Хазарта за мястото си в Европарламента: Нека съм шантав, и по-добре
18.06.2024 Вицепрезидентът Илияна Йотова откри конференцията "Европейският съюз: Накъде след изборите за ЕП?"
14.06.2024 Журналистът Момчил Инджов с анализ какво предстои пред Европа след изборите
13.06.2024 Обявиха имената на българските евродепутати: Елена Йончева отново заминава в Брюксел, Джевдет Чакъров и Росен Желязков остават у нас
12.06.2024 Елена Йончева става евродепутат, след като двама се отказаха
Още новини от Международни новини:
Над 60 общественици в РСМ се подписаха под писмо за спора с Бълга...
Земетресение разлюля Вранча!
Европа ни погна за предполагаеми измами с евросредства за реставр...
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
Заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно ликвидиран" ...
Тази държава въвежда строги ограничения за достъп на деца до соци...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).