Елена Поптодорова: Изборите в САЩ от самото начало са необичайни, кандидатите за президент не са класически политици

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:26 / 06.11.2024
1578
Изборите в САЩ от самото начало са необичайни. Кандидатите за президент не са класическите политици, които се борят да влязат в Белия дом. Това предопредели и необичайността на самата кампания. Това каза Елена Поптодорова – дългогодишен посланик в САЩ и вицепрезидент на Атлантическия клуб в България, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова. 

Тя коментира острата реторика и изказванията на Доналд Тръмп в предизборната кампания, в които прозира и заплаха. "Тръмп говори с прости фрази и ясни изречения и няма съмнение за това какво ни казва. Като човек от бизнеса и шоубизнеса, Тръмп разбира, че само с необичайни, резки фрази и крайни изявления може да привлече внимание. Мисля, че по тази причина използва такава реторика", коментира Поптодорова.

Тръмп говори за събиране на връщане на американската индустрия в страната, което означава оскъпяване на самия труд и произведените стоки. Търсейки някакъв баланс, той вероятно ще въведе по-високи мита. "Европа беше пряко визирана, но Китай вече е наистина заплашен с високи мита – говорим до 60-100% при определени стоки", посочи Поптодорова.

Заявката за свиване на ангажиментите на САЩ в рамките на НАТО може да доведе до ограничаване участието на страната в мисии и военни операции. Може да се преразгледа американското участие във финансово и военно-техническо отношение, допълни тя. "Има много начини, по които един бъдещ президент Тръмп може да лиши тази толкова важна трансатлантическа връзка от много решаващия американски компонент. Вярно е, че Европа десетилетия наред се развиваше много уютно в образа на една добре уредена земя, мирна територия, където се живее добре, а отбраната беше изцяло поета от американските ресурси. Тръмп вече го направи веднъж с НАТО в първия си мандат и в името на справедливостта трябва да кажем, че това разтърси Алианса, събуди го и действително държавите започнаха да повишават приноса си в колективната отбрана, което се оказа много необходимо. В определен смисъл това ще има положителен ефект, но начинът, по който Тръмп казва как трябва да си плащаме, не звучи много съюзнически и партньорски, а звучи наказателно", коментира дипломатът.

Елена Поптодорова припомни заявката на Тръмп, че ще спре войната в първия ден от влизането си в Белия дом. "Със сигурност той ще разговаря и с Путин, и със Зеленски, но във всички случаи това би донесло щета на Украйна, и то тежка – дългосрочна, териториална, икономическа, репутационна, политическа", смята тя.

По отношение на политиката на САЩ в Близкия изток Поптодорова отбеляза, че отношенията на Тръмп с Нетаняху са близки. "Което означава, че Нетаняху би получил не просто подкрепа от САЩ, а лична подкрепа за собствената си политика и собственото си разбиране за това как да се решават най-тежките проблеми в света", смята тя.

В Демократическата партия и отиващата си администрация на Байдън вече много ясно и категорично се формулира решението за две държави в Газа. По отношение на Израел между демократи и републиканци винаги е имало еднозначна и пълна подкрепа – финансова, военна, политическа, морална, отбеляза Елена Поптодорова. "За първи път след последните събития, когато наистина се отвори тежка хуманитарна криза и фактически избухнаха две войни по границите на Израел, отново се издигна решение за две държави, което е официално подкрепяно от сегашната администрация на Белия дом."

Елена Поптодорова отбеляза, че паралелно с изборите за президент, в САЩ текат и избори за Сенат и Камара на представителите, където нещата също са на кантар. "Към момента в сегашния Конгрес демократите имат много тънко мнозинство в Сената. В Камарата на представителите пък републиканците имат крехък превес. Има вероятност републиканците да вземат Сената, но ако се получи една триада на властта – президент, Сенат и Камара на представителите, съдейки по разбиранията на Доналд Тръмп как се взимат решения, т.е. най-вече от него, това ще очертае една много необичайна за САЩ политическа картина. Досега Конгресът винаги е прилагал дисциплинираща роля, а в случая това няма да се случи", обясни дългогодишният посланик на България в САЩ.

Виж коментарите (0)

Още по темата (112):
24.11.2024 Ивета Чернева: Мирът до голяма степен ще бъде в полза на Путин
21.11.2024 Станислав Бачев: Все още опасната игра е във фаза на вдигане на залози
21.11.2024 Дългогодишен ТВ водещ напусна САЩ заради Тръмп?
18.11.2024 Мартин Табаков: Тръмп залага на хора, които няма да му противоречат толкова лесно, а Байдън счупи една традиция
17.11.2024 Меглена Плугчиева: Опасността е много голяма!
10.11.2024 Стефан Тафров: С избора на Тръмп натискът за увеличаване на военните бюджети на Европа ще се увеличи
Още новини от Международни новини:
Над 60 общественици в РСМ се подписаха под писмо за спора с Бълга...
Земетресение разлюля Вранча!
Европа ни погна за предполагаеми измами с евросредства за реставр...
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
Заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно ликвидиран" ...
Тази държава въвежда строги ограничения за достъп на деца до соци...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).