© | | Днес, 13 октомври, по време на пленарната си сесия в Брюксел Европейският парламент отново потвърди готовността на България и Румъния да се присъединят към Шенгенското пространство. Евродепутатите гласуваха резолюция, приканваща правителствата на държавите-членки да вземат решение относно присъединяването на България и Румъния към Шенген. Резолюцията бе инициирана от представители на пет политически групи в Европейския парламент, сред които тези на ЕНП, ПЕС и АЛДЕ. До нея се стигна след като Съветът на Европейския съюз не успя да постигне съгласие по приемането на двете страни.
Въпреки че още през юни тази година Светът сам определи, че ще вземе решение по този въпрос през септември, две страни-членки - Холандия и Финландия - направиха това невъзможно, като по време на заседанието на Съвета на министрите на правосъдието и вътрешните работи на 22 септември блокираха членството на България и Румъния.
В провелия се на 12 октомври дебат огромна част от изказалите се евродепутати изразиха солидарната си подкрепа с България и Румъния и настояха, че тяхното присъединяване трябва да приключи при условията, при които е започнало.
Според ръководителя на българската делегация в групата на ЕНП д-р Андрей Ковачев, който е сред вносителите на проекторезолюцията, "не съществува нито един аргумент в подкрепа на тезата, че присъединяването на двете страни излага на риск Шенгенското пространство". Той аргументира с факти приноса на България към сигурността на европейските граждани, като посочи данни за участието на страната в Шенгенската информационна система (ШИС). За близо година откакто е част от ШИС, България е предоставила на страните от Шенгенското пространство информация, помогнала за задържането на над 300 лица, в откриването на над хиляда моторни превозни средства, лични документи, оръжие и други лични вещи, издала е над 8000 отказа за визи.
Мария Неделчева, евродепутат от Групата на ЕНП и член на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, която също е сред вносителите на резолюцията, заяви в пленарна зала:
"Посланието, което идва от Съвета за блокиране на членството на двете държави е нелогично и това може да има много негативни последствия, защото означава, че правилата не се прилагат еднакво за всички. Важно е действията в тази област да се основават на здрава логика, ясни правила и ясни послания, а не на популизъм". Тя уточни, че корупцията е проблем в цяла Европа и обвързването му с Шенген ще доведе до загуба на доверие към Съвета и Европейската комисия. Тази резолюция цели и възстановяването на доверието на българските и румънските граждани в институциите на ЕС след решението на Съвета.
"С резолюцията задаваме към Съвета и въпроса какво значение отдава на цялата работа, свършена от Европейския парламент в доклада за прилагането на Шенген в България и Румъния. В момента посланието на Съвета към гражданите гласи: Европейските граждани не са в нашия дневен ред" коментира в заключение Мария Неделчева |