Изследователски екип от Националния университет в Сеул обяви, че генно модифицираният женски зайчар на име Теджон, роден още през 2009 година, флуоресцира в зелено на ултравиолетова светлина, ако му се дава антибиотикът доксициклин.
Учените са завършили двегодишен експеримент и поясниха, че светенето може да бъде "включвано" и "изключвано" чрез добавяне или липса на антибиотика в храната на животното. "Създаването на Теджон отваря нови хоризонти, тъй като генът, вкаран да я направи флуоресцираща, може да бъде заменен от гените, отговорни за отключването на фатални за хората заболявания" - каза специалистът Лий-Бьонг Чун, цитиран от новинарската агенция. Той допълни, че кучето е създадено по технологията на трансфер на ядра от телесни клетки, която университетският екип използва още през 2005 година, за да създаде Снупи - първото в света клонирано куче.
Според учения, тъй като има 268 общи за хората и кучетата болести, създаването на изкуствени кучета с определени симптоми може да спомогне при лечението на заболявания, засягащи хората.
Описаното постижение, публикувано в международното списание "Дженезис", е отнело 4 години изследователска работа и е глътнало приблизително 3 милиона долара за създаването на кучето и за провеждането на необходимите тестове за потвърждение, уточни "Йонхап".