Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Германия иззема активите на "Роснефт"
Автор: Иван Христов 11:03 / 16.09.2022Коментари (0)1025
©
Германия поема германското подразделение на руския петролен производител "Роснефт“, включително дялове в три петролни рафинерии, пише Bloomberg, като  посочва, че това е реакция на правителството на канцлера Олаф Шолц на безпрецедентната енергийна криза, предизвикана от руската военна интервенция в Украйна.

Германия е готова да спре вноса на руски суров петрол, който захранва нейните рафинерии по-късно тази година като част от хода на Европа да изолира Русия икономически. Ходът на правителството "противодейства на предстоящата заплаха за сигурността на енергийните доставки и полага важна основа за запазването и бъдещето на съоръжението в Шведт“, обясняват от министерството на икономиката.

Това е ескалация на икономическото противопоставяне с Русия и бележи още една стъпка във все по-активната роля на Берлин в енергийната индустрия, докато той преустановява десетилетията на тясно сътрудничество с Русия,  отбелязва американската агенция.

Ръстът на цените на газа и ходът на Москва да намали доставките за Европа вече предизвикаха серия от правителствени спасителни мерки и спасителни заеми за енергийни фирми. Сега администрацията на Шолц е в напреднали преговори за поглъщане на Uniper и два други големи вносители на газ, докато се опитва да избегне срив на своя енергиен пазар, според хора, запознати с въпроса.

Германия беше особено силно засегната от енергийното противопоставяне с Русия - както за петрола, така и за газа. Правителството обяви в петък, че мрежовият регулатор BNetzA ще стане попечител на RN Refining & Marketing GmbH и Rosneft Deutschland GmbH, които представляват около 12% от петролния капацитет на Германия и дялове в петролните рафинерии в Швед, Карлсруе и Фобург. Това идва след поглъщането на Gazprom Germania по-рано тази година.

Рафинерията в Шведт - близо до полската граница - досега получаваше своя суров петрол през тръбопровода Дружба от Русия. Въпреки че заводът до голяма степен в руски ръце, беше трудно да се види как съоръжението ще продължи да получава достатъчно гориво, за да снабдява Берлин и други части на Източна Германия.

Рафинерията вероятно ще трябва да разчита силно на Полша, откъдето може да получава товари по море от международния пазар. Американските товари са един възможен източник на суров петрол.

"Решението е част от всеобхватен пакет за бъдещето, който ще осигури трансформационен тласък за региона и ще подпомогне рафинерията да осигури доставка на петрол по алтернативни маршрути за доставка“, посочват от министерството, добавяйки, че застрахователите и банките не желаят да да правят бизнес с компаниите.

Шолц и министърът на икономиката Роберт Хабек ще представят повече подробности за плана за национализация на пресконференция в Берлин по-късно в петък.



Още по темата: общо новини по темата: 264
27.08.2024 »
30.07.2024 »
10.07.2024 »
02.07.2024 »
03.04.2024 »
16.02.2024 »
предишна страница [ 1/44 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Катастрофи в България
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (458) 14%
Не се справи (642) 19%
Пълна трагедия (1772) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: