Германия вече доставя оръжие на Украйна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (3)
11:32 / 27.02.2022
1321
Германия вече доставя на Украйна оръжия от запасите на Бундесвера, заяви говорител на правителството, цитиран от ДПА.

Украинските въоръжени сили ще получат 1000 противотанкови оръжия и 500 ракети земя-въздух "Стингър", уточни той.

По-рано правителството разреши на Естония да достави на Украйна гаубици Д-30, калибър 122 мм, от стари източногермански запаси. Берлин разреши и на Нидерландия да достави 400 произведени в Германия ръчни противотанкови оръжия.

Според федералното министерство на икономиката и климата вчера е било одобрено също доставянето на Украйна на 14 бронирани машини със специална защита.

Освен това Германия ще достави 10 000 тона гориво на Украйна през Полша. Обмисля се и допълнителна помощ.

Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на Берлин да достави на Украйна оръжие. "Германия обяви, че ще достави на Украйна противотанкови гранатомети и ракети "Стингър". Продължавайте така, Олаф Щолц! Коалицията против войната в действие!", написа в Туитър Зеленски, цитиран от Франс прес.

Новият пакет от помощи за Украйна на стойност 350 милиона долара включва противотанково, стрелково оръжие, бронежилетки и различни боеприпаси, съобщи Пентагонът, цитиран от Ройтерс. Говорител на Държавния департамент каза, че военната техника включва и системи за противовъздушна отбрана.

 

Франция също обяви, че ще предостави на украинските власти допълнително отбранително оборудване, както и гориво, но не навлезе в подробности.

Френският генерален щаб съобщи вчера, че до края на следващата седмица общо над 9500 френски войници ще бъдат пряко мобилизирани или поставени в бойна готовност във връзка с руското нахлуване в Украйна, посочва АФП.

"Ще има над 1500 френски войници, които ще участват пряко в мисии по укрепване на позициите на НАТО на Източния фланг", отбеляза генщабът. Около 8000 френски военни ще са в състояние на готовност, допълни той.

Френският президент Еманюел Макрон се е обадил към полунощ снощи на своя украински колега Зеленски, който му благодарил, че е отговорил на молбите на Украйна да й се предостави отбранителна военна техника.

Латвия съобщи, че изпраща допълнителна военна помощ и хуманитарни продукти в Украйна. Министърът на отбраната Артис Пабрикс каза, че 30 камиона с каски, суха храна, медицинска апаратура и лекарства вече пътува за Украйна. Ще бъдат доставени също значително количество боеприпаси, отбеляза министърът.

Европейският съюз ще улесни доставянето на военна помощ в Украйна, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в Туитър, без да посочи подробности.

Виж коментарите (3)

Още по темата (4647):
26.04.2025 Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблуждава
25.04.2025 Зеленски отговори на Тръмп: Крим принадлежи на Украйна
24.04.2025 Александър Димитров: Европа в момента е между две войни 
21.04.2025 Мащабна въздушна тревога над Украйна: Експлозии в Киев, Николаев, Херсон и Черкаси
20.04.2025 Голяма американска медия прати Киев в Русия, Украйна чака извинение
19.04.2025 Недялко Йорданов: Възможно е да се стигне до световна война
Още новини от Международни новини:
Милиони без електричество в Испания и Португалия
Броят на жертвите от взрива в пристанището в Иран достигна 25
Броят на жертвите от взрива в пристанището в Иран достигна 25
След погребението на папа Франциск: Какво предстои в слеващите дн...
Папа Франциск бе положен в близост до иконата на "Св. Богородица ...
Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблужд...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).