Google губи съдебно дело с Европейския съюз за повече от 4 милиарда евро
Google, подразделение на американската компания Alphabet, претърпя второ поражение в рамките на по-малко от година, след като Общият съд на Европейския съюз се съгласи с антитръстовите регулатори на ЕС, че търсачката е злоупотребила с господстващото си положение, съобщава Reuters.
Google загуби обжалването на глобата от 2,42 млрд. евро, наложена през 2017 г. от Европейската комисия заради това, че американският гигант е злоупотребил с господстващото си положение, като е дал предимство на собствената си услуга за сравняване на цени пред европейските си конкуренти.
"Общият съд на Европейския съюз до голяма степен потвърждава решението на ЕК, че Google е наложила незаконни ограничения на производителите на мобилни устройства с Android и на операторите на мобилни мрежи, за да засили господстващото положение на своята търсачка. За да отрази по-добре сериозността и продължителността на нарушението на нормативната уредба, Общият съд на Европейския съюз все пак счита за целесъобразно да наложи на Google глоба в размер на 4,125 милиарда евро, като мотивите за това се различават в някои отношения от тези на Европейската комисия", постановяват съдиите.
Решението е голяма победа за Маргрете Вестагер, комисар на ЕС по конкуренцията и изпълнителен заместник-председател за ЕК.
В сряда представители на Google изразиха разочарованието си от факта, че Общият съд на Европейския съюз е потвърдил присъдата на Европейската комисия срещу компанията.
"Разочаровани сме, че решението не беше отменено изцяло от Общия съд на Европейския съюз. Android създаде по-голям, а не по-малък избор за всички и подкрепя хиляди успешни бизнеси в Европа и по света", заявиха от компанията.
През последното десетилетие Европейската комисия наложи на най-популярната онлайн търсачка в света глоби на обща стойност 8,25 млрд. евро за блокиране на конкурентите ѝ в областта на онлайн пазаруването, смартфоните с Android и онлайн рекламата.
Най-популярната търсачка в света отдавна е обект на контрол от страна на антитръстови органи и потребителски групи в световен мащаб заради бизнес практиките си, които в някои случаи доведоха до огромни глоби.