Ивайло Иванов: Ако страните, подкрепящи Украйна, увеличат военната си помощ на нива до 0,8% от БВП, това ще доведе до промяна на бойното поле
Планът, който президентът на Украйна Володимир Зеленски представи пред лидерите на държавите членки в Брюксел цели да убеди съюзниците, че все още тази война може да бъде спечелена от Украйна. Голямата цел е чрез 5-те мерки, които той предлага да бъдат изпълнени, да се отнеме увереността на Русия и лично на руския президент Владимир Путин, че ако продължи войната, ще постигне по-добър резултат от този, който би имал, ако започне мирни преговори. Това каза експертът по сигурност от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик“ Ивайло Иванов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.
"В момента в резултат на не особено категоричните действия и колебания на страните, които подкрепят Украйна във войната срещу Русия, всъщност руският президент смята, че ако продължи тази война достатъчно дълго, ще постигне по-добри резултати, ако започне мирни преговори,“ обясни той и допълни, че неслучайно като първа точка, която Зеленски поставя в този план, е получаването на покана за членство в НАТО, което според него ще отбележи тази безвъзвратна линия, че основният аргумент, с който Русия започна войната срещу Украйна, а именно, че Украйна представлява заплаха и че тази заплаха трябва да бъде неутрализирана, и ще постигне тази цел чрез военни средства, всъщност никога няма да се случи.
Според президента Зеленски, ако бъдат използвани тези условия бързо и решително, всъщност има шанс през 2025 година активната фаза на военния конфликт да приключи и да започнат мирни преговори. "Когато руската страна загуби увереност, че може с военни средства да постигне по-добър резултат, отколкото ако седне на масата на мирните преговори, това ще бъде генерална промяна на начина, по който се мисли ситуацията и оттам нататък нещата ще изглеждат по различен начин.“
Ивайло Иванов е на мнение, че ако всички страни, които подкрепят Украйна, увеличат военната си помощ за Украйна на нива от 0,7% до 0,8% от брутния си вътрешен продукт, това ще доведе до качествена промяна на ситуацията и на бойното поле, което вече ще отвори възможността да се мисли за едни мирни преговори. Според него стратегията на Русия е да продължи този конфликт, поне до президентските избори в САЩ, с надеждата те да се развият по благоприятен начин за Русия, "т.е. Тръмп да спечели, който към момента от позициите, които той е заявил, очевидно биха благоприятствали руската страна за разрешаването на този конфликт.“
Страните, които са отделили най-много като процент от брутният си вътрешният продукт, са балтийските и скандинавските страни, водени от чувството за заплаха, "защото те смятат, че победата на Русия в този конфликт ще им коства много повече като разходи, плюс ще намали тяхната сигурност, отколкото ако сега предоставят тази помощ на Украйна,“ обясни той и добави, че логиката е, че колкото си по-близко до конфликта, толкова си по-заинтересован да спечели страната, която ти подкрепяш в този конфликт, защото в противни случаи това ще застраши в много по-голяма степен сигурността ти в бъдеще.
"Трябва да погледнем реалността такава, каквато е: в следващите няколко десетилетия ще имаме доста остра конфронтация на глобално ниво и разбира се това ще бъде усетено и конкретно тук, в нашия регион. От тази гледна точка ние трябва да се готвим и да вземаме нужните решения, колкото и да не ни харесват, колкото и да са непопулярни. Отказът да вземем тези решения няма да направи нещата по-добри, а напротив, ще ги направи по-лоши. Инвестициите в отбрана, в сигурност, са нещо, което е задължително и което трябва да се случи,“ категоричен е експертът по сигурност Ивайло Иванов.