Ивайло Калфин: Отстъпването на територии от страна на Украйна е нещо, което трудно може да се иска от тази държава

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (2)
17:22 / 17.06.2024
1810
Целта на срещата за глобален мир в Швейцария беше Украйна да получи по-силна международна подкрепа, за да може в бъдещи преговори с Русия да има зад гърба си повече държави, които застават зад нея и нейните позиции. Затова срещата според мен беше успех. Това каза Ивайло Калфин – бивш външен министър, бивш вицепремиер и социален министър, изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Той отбеляза, че повече от 80 държави са подкрепили заключителното комюнике, инициирано от страна на домакините. "То съдържа текстове, които са изключително важни и много конструктивни. Отчита се, че агресията и войната е започната от Русия. Отправя се призив за запазване на сигурността на ядрените централи и на възможностите за търговски отношения, включително и за доставките на зърно. На трето място е поставен въпросът за военнопленниците и размяната им“, посочи Калфин.

Сред държавите, които не са пожелали да се ангажират с това комюнике, са Китай, Индия, Индонезия, Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства. "Основният им аргумент е, че Русия би трябвало да участва в тази конференция“, поясни Калфин.

Той отбеляза, че преди конференцията в Швейцария руският президент Владимир Путин отправи на практика неприемливо предложение Украйна да отстъпи още територии и да се откаже от членството си в НАТО. "Русия се чувства в по-силна позиция и се опитва чрез заплахи да промени баланса“, коментира бившият външен министър.

Ивайло Калфин коментира и призива на Китай за организиране на мирна конференция. Според него китайското предложение е доста близко до руската позиция и не е неутрално. "Китайското предложение не е ново. Въпросът е, че действително трябва да има достатъчно политически интерес за започване на преговорите. Според мен той не се вписва в това някой да спечели войната, а другият да бъде победен, а и двете страни да разберат, че ситуацията е в безизходица и да направят някакви отстъпки. Отстъпването на територии от страна на Украйна е нещо, което трудно може да се иска от тази държава“, коментира той.

Според него двете воюващи страни все още не са готови да седнат на масата на преговорите.

Виж коментарите (2)

Още по темата (210):
24.10.2024 Рая Назарян поздрави участниците в Третата парламентарна среща на високо равнище на Международната платформа за Крим
23.10.2024 Министрите на правосъдието на България и Украйна подписаха меморандум за разбирателство 
23.10.2024 Железничари искат украинците да освободят почивните станции на БДЖ
22.10.2024 Ангел Найденов: Трудно можем да очакваме мир между Украйна и Русия даже през 2025 година
19.10.2024 Весела Чернева: Членството на Украйна в НАТО не означава, че ще се разполагат ядрени оръжия на територията на страната
18.10.2024 Ивайло Иванов: Ако страните, подкрепящи Украйна, увеличат военната си помощ на нива до 0,8% от БВП, това ще доведе до промяна на бойното поле
Още новини от Международни новини:
След дълга пауза: В Скопие се провежда заседание на българо-макед...
Юлиян Войнов: Забавянето на икономиката на Германия оказва влияни...
Владимир Чуков: Самоубийците от Анкара са от радикална тенденция ...
Смъртоносна терористична атака срещу централата на Турските аерок...
Дрон удари къщата на Нетаняху
Цяла Куба остана без ток, десет милиона души са на тъмно


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).