Какви са разликите между "Омикрон" и "Делта"?

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
11:38 / 04.01.2022
1824
Според британско изследване опасността да попаднете в болница след заразяване с новия вариант на коронавируса Омикрон е с две трети по-малък от този при Делта. Тези данни потвърждават "оптимистичните сигнали", за които заговори главната съветничка на британската Агенция за здравна безопасност Сюзън Хопкинс. Проучването е базирано на над един милион случая, пише Deutsche Welle. 

По-малко щети на белия дроб?

Няколко други проучвания с лабораторни животни и човешки тъкани дават повече яснота защо протичането на заболяването с Омикрон може да е по-леко. По информация, цитирана от "Ню Йорк Таймс", вариантът нанася по-малко щети по белите дробове за разлика от предишните щамове, при които често се стигаше до сериозни увреждания и проблеми с дишането. 

Материалът на "Ню Йорк Таймс" се позовава на изследвания с мишки и хамстери, които стигат до заключението, че Омикрон предизвика по-слаби инфекции. Те често са ограничени в областта на горните дихателни пътища - носа, гърлото и дихателната тръба. 

Омикрон води до по-леко протичане

Досегашните изследвания на Омикрон сочат, че вирусът е по-заразен от предишните варианти. Той дори успява да заобиколи антителата в организма и така да инфектира ваксинирани и преболедували хора. Но въпреки че броят на новорегистрираните случаи достига нови рекорди в резултат на разпространението на новата мутация на вируса, хоспитализациите продължават да са ниски. 

До момента не можеше да се направи категорично заключение дали това означава, че вирусът е по-малко опасен, тъй като в началото бяха заразени основно млади или хора с имунитет, породен от ваксина или предишна инфекция. Но вече няколко научни изследвания, публикувани в последните дни, стигат до заключението: Омикрон води до по-леко протичане от Делта и всички други предишни варианти на COVID-19.  

Рискът от претоварване на здравната система остава

Въпреки това Сюзън Хопкинс от британската Агенция за здравна безопасност предупреждава, че високата степен на инфекциозност на новия щам може да доведе до сериозно натоварване на здравната система. По данни на британската здравна служба NHS, броят на заразените с коронавирус медицински служители се е удвоил в последния месец - от 12 000 в края на ноември до 24 000 към 26-и декември. 

В същото време расте и броят на пациентите, нуждаещи се от хоспитализация. Според данните към миналата сряда, в COVID отделенията са настанени 11 898 пациенти - стойности, невиждани от началото на март насам. Броят на инфекциите също е рекорден. По данни на Националното статистическо бюро на Великобритания, в седмицата от 23-и декември са се заразили 2,3 милиона души.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15113):
12.02.2025 Нито една област вече не е в грипна епидемия
11.02.2025 Край с грипната епидемия засега
11.02.2025 Тодор Кантарджиев: Не сме закрили грипната епидемия! През втората десетдневка на февруари нещата се пречупват
08.02.2025 Лекар каза кога идват усложненията от грипа и предупреди българите: Не трябва да се сваля температура до 38 градуса!
07.02.2025 Отминава ли грипната вълна във Варна, вижте колко са новозаболелите
06.02.2025 Димитър Маринов: Няма да има недостиг на лекарства, ако хората не се презапасяват и не се крият медикаментите по складовете 
Още новини от Международни новини:
Най-малко 9 души са загинали заради наводненията в Кентъки 
Мицкоски нападна Брюксел, България и Албания: Докога Македония ще...
Нападението в Австрия е "ислямски терористичен акт", свързан с "И...
"Големият брат гледа": Стотици посетиха гроба на Алексей Навални,...
Една година от смъртта на Алексей Навални: Великобритания, Канада...
Земетресение от 5,0 по Рихтер удари източно от Солун


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).