Климатолог: Опасността да повлияем върху климата е реална

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
10:20 / 15.05.2023
699
Въздухът, който дишаме, е еднакъв за всички. Всички трябва да положим елементарни усилия, за да живеем в една по-чиста среда, да дишаме по-чист въздух и да пием чиста вода. Това каза климатологът проф. Георги Рачев в предаването "Денят на фокус“ на "Фокус“.  

Американската икономика емитира в атмосферата приблизително 15-16 тона въглероден диоксид на глава от населението, а американците са 335 милиона, посочи той. "Този въздух идва в Европа през Атлантическия океан, ние си го обогатяваме с нашите емисии и го пращаме на Югоизточна Азия, където са Индия и Китай – колосите в световното замърсяване. Русия дори не я коментирам, защото там данните са силно изкривени и много трудно може да се каже къде е истината. През Тихия океан същият този въздух отново идва в Америка“, обясни проф. Рачев.  

Опасността да повлияем върху климата е реална, смята климатологът. "Глобалното затопляне е реално, то се вижда. Мога да ви го покажа във високата планина – в Рила или в Пирин“, посочи климатологът.   

Проф. Рачев обясни, че проблемът за климатичните промени е използването на фосилни горива. "Всяка година човечеството изкопава въглерод във вид на нефт, природен газ и най-вече въглища в рамките на около 16 милиарда тона. Тези 16 милиарда тона по един или друг начин се превръща във въглероден диоксид, а той е един от основните парникови газове в атмосферата, в резултат на което се увеличава температурата на въздуха, а когато тя се увеличи, при толкова много вода на планетата се увеличава и водната пара в атмосферата. Именно тя е отговорна за глобалното затопляне“, обясни климатологът.  

Отглеждането на животни е свързано с производството на огромно количество метан. Говедовъдството е силно замърсяващ отрасъл, но свиневъдството не влияе толкова пряко върху чистотата на въздуха. Най-големите замърсители в това отношение са Индия и Китай. "Никога в човешката история човечеството не е било толкова мирно, въпреки войните, които се водят, толкова нахранено и толкова богато. Тези хора трябва да се хранят, те искат да имат стандарта на Европа, а Европа се опитва да достигне стандарта на Америка, където средно един американец консумира 109 грама месо на ден. В България сме с 68 грама, а някои от бедните райони на Индия са под 15 грама“, посочи проф. Рачев.  

Всеки може да прави малки стъпки за подобряване на климата чрез разделно събиране на отпадъци и отговорно отношение към консумацията, добави още климатологът.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
Верижна катастрофа между едни от най-скъпите коли в света – щетит...
Председателят на МАНИ: Северна Македония направи болезнени компро...
Новият комисар по разширяването: Очаквам Северна Македония да при...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).