© Varna24.bg | | Около 6000 предприятия, основно от региона на Солун, са се преместили да работят в България, каза кметът на Солун Янис Бутарис, който е на посещение у нас."Не трябва да има съмнения защо са дошли в България тези предприятия - защото тук е по-евтино", каза Бутарис.
"Те са регистрирани тук, защото данъците са по-ниски, а и работодателите плащат по-малки надници", добави той.
Но следващият етап е постигането на сътрудничество между българите и гърците - това е нещо много важно, заяви Бутарис и добави че между двата народа има дългогодишни връзки, в това число и много смесени бракове.
Кризата се е отразила тежко на Солун - както на обикновените граждани, така и на бюджета на общината, коментира кметът Бутарис.
Безработицата в Гърция, включително и в Солун, е 25%, а при младите хора достига до 40%.
Държавната субсидия за община Солун е била намалена над 50%, с 30% са били намалени и разходите на общината, посочи Бутарис.
В отговор на икономическите условия обаче се е появила трогателна солидарност между хората, разказа солунският кмет - организирани са кухни за социално слаби, пазари за размяна на дрехи, а редица ресторанти предоставят в определени часове безплатна вечеря на "новите бедняци" на Гърция.
В същото време туристите не са намалели, има и значителен ръст на посетителите от Израел и от Турция, а българските туристи остават също многобройни, отбеляза Бутарис.
Той анонсира редица фестивали, които предстоят в Солун - на игралното и документалното кино, на електронната музика, изложбата WOMEX.
През 2013 г. Гърция ще отбележи 1150 години от началото на дейността на солунските братя Кирил и Методий.
Планираме научна конференция, посветена на тях, както и изложба за градовете, които те са посетили, и затова Гърция ще разчита на съдействие и от българска страна. Според Бутарис има много начини и пътища на сътрудничество между България и Гърция.
Гърция има традиции в туризма, свързан с пътя на виното, мислим как можем да включим в мрежата на виното на Северна Гърция и българските пътища на виното - например виното от Мелник, каза кметът на Солун, който е и винопроизводител, свързан с една от най-големите фирми за производство на вино в Гърция.
Той отбеляза, че виненият туризъм означава не само да посетиш дадено място, но и да хапнеш нещо хубаво в ресторант, да разгледаш природните забележителности.
През 2014 г. Солун ще бъде Европейска столица на младите хора, посочи заместник-кметът на Солун Спирос Пенгас и добави, че градът не е типичната туристическа дестинация, а по-скоро търговски център, средище на културата и място за изява на млади хора в различни области на науката и изкуството. |