Вчера правителството реши България да се откаже от участие в смесеното дружество, в което заедно с Гърция си поделят по 24.5%, а Русия участва с 51%. Кабинетът се задължи и да изплати 12.8 млн. лв. (6.7 млн. евро), дължими на останалите акционери.
Руската "Транснефт" оценява дълга на България на 7.3 млн. евро, пише "Комерсант".
Източници, близки до руските акционери, са коментирали пред изданието, че те няма да се съгласят България да напусне проекта, а ако българските власти направят това без разрешение, ще трябва да платят "колосални многомилионни компенсации, включително и за уронване на репутацията",пише изданието. Според източника решението на българските власти е политическо и е взето, за да се угоди на Запада.
Руската страна не изключва и възможността да се обърне към международен съд. Цитиран е и депутатът от БСП и бивш министър на икономиката Петър Димитров, според когото неустойката може да варира между 200 млн. долара и 1 млрд. долара.
Изданието отбелязва, че заради хода на София сега Русия ще трябва да активизира стигналите до задънена улица преговори с Турция по петролопровода "Самсун Джейхан", който обаче е много по-скъп, отколкото българо-гръцко-руският проект.
Източник: в. "Дневник"