Кристалина Георгиева: ИИ ще засегне 40 процента от работните места по света

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
11:45 / 15.01.2024
1276
Управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева заяви, че "изкуственият интелект (ИИ) ще засегне почти 40 % от работните места по света, като призова за внимателен баланс на политиките за използване на потенциала му". Кристалина Георгиева коментира ИИ в блога на МВФ, предава France24.

"Намираме се на прага на технологична революция, която може да даде тласък на производителността, да стимулира глобалния растеж и да повиши доходите по света. Въпреки това той може също така да замени работни места и да задълбочи неравенството", заяви Георгиева, цитирайки нов анализ на МВФ, в който се разглежда потенциалното въздействие на изкуствения интелект върху световния пазар на труда.

"В исторически план автоматизацията и информационните технологии обикновено засягат рутинни задачи, но едно от нещата, които отличават ИИ, е способността му да въздейства върху висококвалифицирани работни места", се отбелязва в проучването.

"В резултат на това развитите икономики са изправени пред по-големи рискове от ИИ, но и пред повече възможности да се възползват от неговите предимства, в сравнение с нововъзникващите пазари и развиващите се икономики", се посочва в още. "В развитите икономики около 60 % от работните места могат да бъдат засегнати от ИИ".

За разлика от тях, в развиващите се пазари и страните с ниски доходи използването на ИИ се очаква да бъде съответно 40 и 26 процента.

"Много от тези държави обаче не разполагат с инфраструктура или квалифицирана работна ръка, за да използват предимствата на ИИ, което повишава риска с течение на времето технологията да задълбочи неравенството между държавите".

Като отбеляза, че изкуственият интелект може да повлияе и на неравенството в доходите и богатството в отделните държави, Георгиева заяви, че при повечето сценарии ИИ вероятно ще задълбочи общото неравенство - тревожна тенденция, към която политиците трябва да подходят активно, за да предотвратят по-нататъшното разпалване на социалното напрежение с помощта на технологията.

"Изключително важно е държавите да създадат всеобхватни мрежи за социална сигурност и да предложат програми за преквалификация на уязвимите работници. По този начин можем да направим прехода към изкуствен интелект по-приобщаващ, като защитим средствата за препитание и ограничим неравенството", заяви тя.

Директорът на МВФ предложи развитите икономики да дадат приоритет на иновациите и интеграцията на ИИ, като същевременно разработят стабилни регулаторни рамки.

За нововъзникващите пазари и развиващите се икономики приоритет трябва да бъде полагането на здрава основа чрез инвестиции в цифрова инфраструктура и цифрово компетентна работна сила, посочи тя.

Виж коментарите (1)

Още по темата (18):
21.09.2024 "Горчиво кафе" и по-скъпа храна: Гърция отчете есенно домино от увеличения на цените
24.07.2024 Кристалина Георгиева с предупреждение: Дългите периоди на бавен икономически растеж могат да причинят скок на неравенството
25.06.2024 Гръцките власти заплашиха банките с държавна намеса, ако не намалят таксите
10.04.2024 Защо се покачва цената на златото?
09.03.2024 Lufthansa е отменила 80 процента от полетите си заради стачка
28.02.2024 Румънските таксиметрови шофьори излязоха на масов протест и планират гладна стачка
Още новини от Международни новини:
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
Верижна катастрофа между едни от най-скъпите коли в света – щетит...
Председателят на МАНИ: Северна Македония направи болезнени компро...
Новият комисар по разширяването: Очаквам Северна Македония да при...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).