Световната икономика се възстановява от кризата, започнала през 2008 г. в САЩ, по-лошо от предвижданото, увеличават се и заплахите за спад в нея. Този извод се съдържа в приетото комюнике на Международния валутно-финансов комитет (МВФК), който е ръководен орган на Международния валутен фонд. Документът е приет след есенната сесия на МВФ и Световната банка.
"Растежът се завърна, да погледнем нещата от тази гледна точка. Имаме възстановяване, което не е най-стабилната величина, за да даде тласък на заетостта, но растежът е факт. Сега трябва да бъде подпомогнат от допълнителни действия от националните правителства.", каза Кристин Лагард - управляващ директор на МВФ.
Редица страни са изправени пред ниско и забавено развитие, при това неприемливо висока остава безработицата. Има оживление на икономическата активност в някои развити държави, най-вече в САЩ и Великобритания. Скромно е възстановяването на Япония, а неуверено е в еврозоната, отбелязва Международният валутно-финансов комитет.
"Ако имаме постоянен нисък растеж в дълъг период от време, винаги ще бъдем уязвими. Ще бъдем уязвими от геополитическите рискове, тъй като те ще оказват по-голямо въздействие върху растежа, работните места, потребителското доверие. Ще бъдем уязвими от биологични пандемии, от една финансова Ебола, които се случват циклично през определен период.", заяви Тарман Шанмугаратнам - председател на Международния валутно-финансов комитет.
МВФК изразява също дълбокото си разочарование, че Конгресът на САЩ продължава да пречи на реформата на системата от национални квоти и гласове в МВФ, одобрена още през 2012 г. Решително призоваваме САЩ да ратифицират тези реформи колкото се може по-бързо, посочват световните топ финансисти.