Авторите на декларацията отбелязват тревожния факт, че всеки четвърти европеец, или 125 милиона души, са изложени на риск от бедност, а 16 милиона европейци страдат от недостиг на храна. Те посочват, че потребителските навици, особено що се отнася до супермаркетите, са причина голям брой годни за консумация продукти да не се продават или да се отстраняват от продажба и се унищожават.
"Счита се, че в Европа се разхищават всяка година 100 милиона тона храни. Това се отнася по-специално за продукти, чийто срок на годност изтича, продукти, останали от временни промоции, плодове и зеленчуци, чийто външен вид се счита за неотговарящ на стандартите и пр. Според доклад, публикуван от Европейския икономически и социален комитет през юни 2014 г., редица държави - членки на ЕС вече са предприели стъпки за насърчаване на даряването на непродадените хранителни продукти на благотворителни организации", изтъкват в обосновката на декларацията Мария Габриел и останалите съавтори.
Декларацията е отворена за подписване от членовете на Европейския парламент до 14 януари 2016 г. Ако бъде подписана от най-малко половината от евродепутатите, следва предаването й на Съвета и Комисията, които в тримесечен срок трябва да информират Парламента какви действия смятат да предприемат по исканията в декларацията.