© Impact Press Group | | Повече от 650 студенти от 290 колежа и университети в Съединените щати и по света пристигнаха днес във Варна, в рамките на програмата "Семестър на море" (Semester at Sea). Това е водеща глобална програма за обучение в чужбина, базирана в САЩ, съобщават от службата за връзки с обществеността на посолството на САЩ в София.Повече от 55 000 души са участвали в "Семестър на море," от началото на програмата през 1963 г. Те изминават повече от 60,000 морски мили по цял свят всяка година, а университетът в Шарлотсвил, Вирджиния е академичен спонсор на проекта. "България е вълшебна страна! Това е място, което никога не сте подозирали, че можете да видите, каза по време на срещата си със студентите в неделя посланикът на САЩ у на Джеймс Уорлик. Това е земя на тракийска и римска култура". Единственият проблем, по думите му е, че страната не се промотира ефективно зад граница.
"Семестър на море" е глобална образователна програма, базирана в САЩ която се провежда на борда на плаващия университетски кампус. Варна е шестото поред пристанище, където програмата ще гостува по време 66-дневно пътешествие до осем държави в Европа и Северна Африка, уточняват от Посолството на САЩ у нас.
По време на тридневния си престой в България студентите от програмата "Семестър по море" ще се запознаят с историята на нацията, ще общуват с населението на страната и ще се запознаят с важни елементи на културата, изкуството и историческото наследство. Теренните пътувания ще включват посещение на ромската общност в Балчик, гостуване на Международния музикален фестивал "Варненско лято", посещение на Рилския манастир и София, както и екскурзия до Пловдив.
Последното посещение на град Варна в рамките на програмата е било през лятото на 2009 г. В своята 48-годишна история, програмата "Семестър по море" е организирала 105 пътувания, включително и първи по рода си посещения в страни като бившия Съветски съюз, Китай, Виетнам, Куба и Мианмар. Участниците са се срещали с изявени лидери като Фидел Кастро, Ануар Садат, Индира Ганди, Михаил Горбачов, Корасон Акино, Сиди Мохамед, Майка Тереза, епископ Дезмънд Туту и Нелсън Мандела.
Източник: в. "Дневник" |