© | | Премиерът на Гърция Алексис Ципрас обеща "да сложи край веднъж завинаги" на политиката на строги икономии на Европейския съюз и да преговаря твърдо за ново споразумение за Гърция.
"Гръцката демокрация не означава да изпълнява заповеди, дошли по имейли. Гърция има ясна позиция, свой собствен глас, своя сила в преговорите", заяви Ципрас."Ако има нещо, с което се гордеем, това са възстановените достойнство и демокрация. Чувстваме се горди, че чувството на несигурност вече не доминира умовете на хората. Това, което доминира, е увереността, с която новото правителство за пръв път от много години ще проведе тежките преговори и ще сложи край на Тройката и нейните рестриктивни политики", добави премиерът.
Ципрас, който говори на първото заседание на парламентарната група на неговата партия СИРИЗА след обиколка в няколко европейски столици, заяви, че правителството му няма да отстъпи пред обещанията си и гласоподавателите няма да бъдат измамени отново.
Ройтерс отбелязва, че Ципрас се е върнал в Гърция от европейската обиколка "с празни ръце".
"Само за седмица ние спечелихме съюзници, които не сме спечелвали през изминалите пет години криза, каза той. Гърция не може да бъде шантажирана, тъй като демокрацията в Европа не може да бъде шантажирана", посочи Ципрас във връзка с твърдата позиция на ЕЦБ.
ЕЦБ реши да не дава повече възможност на Гърция да тегли кредити, използвайки държавни облигации.
Същевременно в подкрепа на новото правителство пред парламента в Атина демонстрираха около 4000 души. В контраст с предишни протести, този път нямаше барикади и засилено полицейско присъствие. Този път хората казаха своето НЕ на Европейската централна банка и ЕС, които провеждат рестриктивни политики на бюджетни икономии, и застанаха твърдо зад финансовия министър Янис Варуфакис, върху чиито плещи падна трудната задача да убеждава западните партньори за плана на правителството за справяне с огромния външен дълг.
Дясната опозиция в парламента, водена от консервативната "Нова демокрация", призова Ципрас да се придържа към правилата на кредитното споразумение и да не влошава нещата за страната, след като цените на заемите се повишиха, а акциите на големите банки претърпяха загуби след решението на ЕЦБ да прекрати финансирането.
Германия вече предупреди Гърция, че няма да прави никакви отстъпки относно дълга ѝ, същото мнение изрази и МВФ, който обяви, че няма да преговаря с правителството в Атина за промяна на структурата на задълженията. |