Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Ново проучване: Над 800 милиона души по света страдат от диабет
Автор: Екип Varna24.bg 11:11 / 18.11.2024Коментари (0)562
©
Броят на хората, страдащи от диабет в световен мащаб, достигна над 800 милиона, което е драстично увеличение през последните 30 години, според нов анализ.

Публикувано в The Lancet, проучването е проведено от NCD Risk Factor Collaboration и Световната здравна организация (СЗО).

Той изследва тенденциите в разпространението и лечението на диабета в световен мащаб от 1990 г. до 2022 г. и използва данни от повече от 140 милиона възрастни в 200 държави и територии.

Констатациите показват, че процентът на хората с диабет се е удвоил през последните три десетилетия, нараствайки от приблизително седем процента или 198 милиона души през 1990 г. до около 14 процента или 828 милиона души през 2022 г.

Повече от половината от тези с диабет не получават лечение за състоянието, установи проучването, особено в страните с ниски и средни доходи.

Диабетът е хронично заболяване, причинило над два милиона смъртни случая през 2021 г. Може да доведе до тежки усложнения като слепота, бъбречна недостатъчност и сърдечни заболявания.

Има два основни типа, тип 1, който е автоимунно заболяване, и тип 2, който засяга употребата на инсулин в организма и представлява повечето случаи.

За разлика от тип 1, тип 2 често може да бъде предотвратен чрез промени в начина на живот, като поддържане на здравословна диета и нормално телесно тегло, физическа активност и избягване на употребата на тютюн, според СЗО.

Глобални различия в честотата и лечението на диабета

Новото проучване установи, че броят на хората с диабет е почти четири пъти по-голям от този през 1990 г., с големи разлики между страните.

Повече от половината случаи на диабет в света са в четири страни: Индия (212 милиона), Китай (148 милиона), Съединените щати (42 милиона) и Пакистан (36 милиона). Следващите страни с най-голям брой случаи на диабет са Индонезия с 25 милиона и Бразилия с 22 милиона.

Тихоокеанските островни нации и тези, разположени в Карибите, Близкия изток и Северна Африка, Пакистан и Малайзия, също имат най-високи нива на диабет.

Все пак, според проучването, някои страни с по-високи доходи, като например в Европа, не са забелязали промяна или дори леко намаление на нивата на диабет.

Процентите в Западна Европа, например, са едни от най-ниските, като страни като Франция, Дания и Испания отчитат нива на диабет от едва два до четири процента за хората над 18 години и за двата пола.

"Нашето проучване подчертава разширяващите се глобални неравенства по отношение на диабета, като нивата на лечение стагнират в много страни с ниски и средни доходи, където броят на възрастните с диабет драстично нараства“, каза Маджид Езати, старши автор на изследването от Imperial College London, в изявление.

Той добави, че това е "особено тревожно“ за младите хора, които могат да бъдат изложени на риск от усложнения през целия живот.

Проучването установи, че затлъстяването и лошите диети са основните двигатели на нарастването на нивата на диабет тип 2.

Лечението също беше основен проблем, като близо 60 процента от хората на 30 и повече години с диабет не са получавали лечение към 2022 г., особено в Индия, Китай, Пакистан, Индонезия и САЩ.

Какво е сравнението на Европа при лечението на диабет?

Белгия регистрира най-висок процент на лечение, като 86 процента от жените и 77 процента от мъжете с диабет са го получили, пише euronews.

След Белгия, Полша, Финландия и Португалия имат най-висок процент на лечение с повече от 70 процента от хората в тези страни, получаващи лечение.

По-малко от половината от хората с диабет са получавали лечение във Франция, Латвия и Литва, според проучването.

"Свидетели сме на тревожно нарастване на диабета през последните три десетилетия, което отразява увеличаването на затлъстяването, усложнено от въздействието на маркетинга на нездравословна храна, липсата на физическа активност и икономическите затруднения“, генералният директор на СЗО, д-р Тедрос Аданом Гебрейесус, каза.

"За да поставят глобалната диабетна епидемия под контрол, държавите трябва спешно да предприемат действия. Това започва с прилагането на политики, които подкрепят здравословни диети и физическа активност, и най-важното, здравни системи, които осигуряват превенция, ранно откриване и лечение.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Никулден 2024 година
51-ото Народно събрание
Бойни спортове
Влизането на България в Шенген
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: