ОПЕК+ се готвят за съкращение на добивите на нефт
Саудитска Арабия, Русия и други производители са готови да обявят на срещата на ОПЕК + във Виена в сряда, че ще намалят значително производството на петрол. Това съобщава Financial Times, позовавайки се на източници.
В същото време, според изданието, Саудитска Арабия се стреми да повиши цените на петрола, за да "разгневи САЩ и да помогне на Руската федерация“.
Междувременно, както съобщава Reuters, позовавайки се на свои източници, Съединените щати призовават страните от ОПЕК+ да не намаляват производството на петрол, като обясняват, че подобен ход от тяхна гледна точка не отговаря на нуждите на настоящата икономическа ситуация.
Вашингтон заема тази позиция на фона на желанието на президента Джо Байдън да постигне намаляване на цените на бензина в страната.
Според агенцията Белият дом е отказала да потвърди официално тази информация. "Няма да коментираме никакви действия на ОПЕК, докато ОПЕК не ги предприеме“, заяви говорителят на Съвета за национална сигурност (СНС) на Белия дом Адриан Уотсън. "Разбира се, ние винаги разговаряме с всички производители и потребители, включително партньорите от ОПЕК +. <...> Бяхме ясни, че доставките на енергия трябва да съответстват на търсенето, за да подкрепим икономическия растеж и по-ниските цени за потребителите навсякъде по света, и ние ще продължим да говорим за това с нашите партньори“, подчерта тя.
Министрите на страните, участващи в споразумението ОПЕК +, ще проведат редовна среща на 5 октомври, за да определят по-нататъшен план за добив на петрол.
По-рано Bloomberg, позовавайки се на източници в делегацията на ОПЕК+, съобщи, че обединението обмисля намаляване на производството на петрол или с 2 милиона барела на ден, или в диапазона от 1 милион до 1,5 милиона барела на ден. Възможно намаление на добива в размер на над 1 млн. барела на ден съобщава и Reuters. Ако страните от ОПЕК+ се споразумеят за такова решение, това ще бъде най-значителното намаление на производството от пролетта на 2020 г., когато ОПЕК+ се съгласи незабавно да намали производството с 9,7 милиона барела на ден на фона на спадащото търсене на петрол и падащите цени поради пандемията.