Pfizer удължи договора си с ЕС за COVID ваксини

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:29 / 15.03.2023
2239
Американската фармацевтична компания Pfizer се съгласи да удължи договора си с Европейския съюз за ваксината срещу COVID-19 от 2023 г. на 2026 г., съобщи британският в. "Файненшъл таймс", като се позова на запознати с въпроса източници.

Компанията е предложила да намали броя на доставяните дози с 40% и да забави доставката на ваксината, се казва още в публикацията. Съгласно преразгледаните условия "Пфайзер" иска да й бъде платено за поръчани дози, които никога няма да бъдат произведени, се казва в информацията на "Файненшъл таймс".

"Работейки заедно, постигнахме значително намаляване на дозите, удължаване на договора ни във времето доста след 2023 г, и сигурност на доставките, в случай че са необходими повече дози", посочи в изявление еврокомисарката по здравеопазването Стела Кириакидес.

"Ако искаме да променим доставките на ваксини, ни трябва споразумение", допълни Кириакидес.

Новите условия бяха представени на министрите на здравеопазването на страните членки на закрито заседание, се посочва в публикацията. Те са срещнали съпротива от страна на четири държави членки, включително Полша.

Българският служебен министър на здравеопазването Асен Меджидиев заяви, че страната му, заедно с Полша, Унгария и Литва, е против предложената сделка за излишните ваксини. Меджидиев добави, че според него и други страни от ЕС няма да подкрепят предложената сделка в сегашния й вид.

"Предложеното от Pfizer изменение на споразумението с Pfizer е категорично неприемливо за нас предвид критичната ситуация със свръхпредлагането на ваксина в България и неоправданата финансова тежест за продукти, предназначени за унищожаване", каза Меджидиев.

"Призоваваме Комисията да се върне на масата за преговорите, като се съобразява изцяло с дадените й правомощия. До намирането на решение всички доставки трябва да бъдат спрени", каза той. За момента няма отговор от Pfizer на молбата на Ройтерс за коментар.

През януари Ройтерс съобщи за преговорите между Брюксел и Pfizer и германския й партньор BioNTech на фона на глобално пренасищане с ваксини срещу COVID-19, като Европа се е оказала с особено голям излишък. Дискусиите включваха възможността Pfizer да намали количеството от до 500 милиона дози ваксина срещу COVID-19, които ЕС се е ангажирал да купи тази година, в замяна на по-висока цена.

Виж коментарите (0)

Още по темата (15124):
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Консумирането на портокали обостря симптомите на грип?
05.03.2025 Васил Велев: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%. COVID добавката трябва да отпадне на два етапа
05.03.2025 Кунчев за грипа: Финалът на епидемията се очаква до 1-2 седмици
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Наблюдава се увеличение на заболеваемостта, основен проблем е самолечението
Още новини от Международни новини:
До 3 години затвор заплашват участници в протестите в Турция
Най-малко 15 жертви, след срутването на покрива на дискотека в До...
Фон дер Лайен призова Китай да реагира отговорно на митата на Тръ...
Китай обвини Тръмп в "икономически тормоз" и предупреди, че в тър...
Естония обмисля да разреши потапяне на кораби, които застрашават ...
Митата на Тръмп удариха Мъск: Състоянието му падна под 300 милиар...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).