Пламен Димитров, информационен център на МО: Загубата на Угледар за Украйна е загуба на стратегически плацдарм

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
08:22 / 04.10.2024
2290
Споразумението в областта на сигурността между България и Украйна ще потвърди поведението, което имаме спрямо войната между Русия и Украйна. Става въпрос за узаконяване на съществуващо вече ниво между България и Украйна. Този тип споразумения сключват държави от НАТО  с Украйна, те предвиждат 3 неща - оказване на непосредствена помощ за Украйна с оръжие и боеприпаси във войната.Това България го прави. Второто е ускоряване усилията за изграждане на боеспособни въоръжени сили в по-дългосрочен план да са в състояние да отбраняват страната, обучение на Украинската армия. И трето -  политически ангажимент, насочен към времето след края на войната. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" на "Радио “Фокус" Пламен Димитров от Информационния център на Министерство на отбраната.

"С визитата си в Киев Марк Рюте показва кой е един от основните му приоритети - помощта за Украйна и подкрепа членството на Украйна в НАТО, но след края на войната с Русия. Споразуменията за сътрудничество в областта на отбраната са заместител на липсващото членство на Украйна в НАТО до този момент. В представянето на "Планът за победа" на Зеленски в Белия дом и кандидатите за президенти на САЩ, няма нищо ново, това е преповтаряне на основните потребности, които има Украйна, а  именно да получи по-голяма военна помощ и да няма ограничения за използването на западното въоръжение, което страната е получила. Планът е ясен, но дали ще намери нужният отклик от страна на съюзниците на Украйна и на първо място от САЩ? Това не е точно план за победа, а е план на стъпките, които трябва да бъдат реализирани, за да бъде Украйна по-успешна в тази война. Все още нямаме ясен отговор на въпросът ще може ли Украйна да нанася удари с американско оръжие дълбоко на територията на Русия. Може би трябва да се изчакат президентските избори в САЩ, за да се види накъде ще развие той", подчерта Пламен Димитров.

Липсва консенсус между западните партньори на Зеленски за осъществяване на удари дълбоко навътре в Руска територия. “Рисковете са да се стигне до ескалация на войната. И двете воюващи страни използват всички средства, с които разполагат за удари срещу противника. Има едно единствено изключение и това е използването на ядрено оръжие, такова има само Русия. Страховете са, че може да се стигне до директна война между НАТО и Русия. И другият е, че Путин може да употреби ядрено оръжие на Украинска територия или нещо невероятно - да изстреля ракети с ядрен заряд срещу европейски държави". Тези рискове, според Пламен Димитров не са чак толкова основателни, тъй като вече са прекрачени почти всички червени линии, които Москва се опитваше да очертае пред Украйна и Запада в тази война и не се случи нищо особено драматично. “Но трябва да се има предвид, че това си е война на Украйна. Западните държави и САЩ подкрепят Украйна, но те нямат усещането, че това е тяхна война, в която те са длъжни да  отидат докрай и да създадат някакви рискове за собствената си сигурност, колкото и малки да са те", обясни Пламен Димитров.

Зеленски направи паралел между войната в Близкия изток и войната в Украйна, и обясни, че би искал западните съюзници да свалят руските ракети и дронове над Украйна, както са направили с иранските над Израел преди два дни.

“Това е искане на Украйна от самото начало на войната, Западът да създаде зона, забранена за полети на руската авиация и ракети във въздушното пространство на Украйна, и просто да ги сваля . Но Иран не е Русия, заплахите, които могат да произтекат от Иран са несравнимо по-малки за западните съюзници и Европа, отколкото тези, които могат да дойдат от Русия. От морална гледна точка Зеленски е прав да иска такова нещо, но от пракитическа гледна точка е по-трудно и опасно да бъде реализиран такъв вариант по отношение на Украйна", отбеляза Пламен Димитров.

По думите му загубата на Угледар за Украйна е загуба на стратегически плацдарм за украинската отбрана в Донецка област. Загубата на града означава бавно и постепенно изтласкване на украинските войски в западна посока. И не е изключено до няколко месеца например, Русия да постигне целта си и да излезе на административните граници на Донецка област. “С Луганска област се е случвало Русия да я завладее цялата, това може да стане и с Донецка, но не и със Запорожка и Херсонска област. Тенденцията е много бавно и постепенно изтласкване на украинските войски. Чрез завзеането на Курска област в Русия от Украйна битката вече е пренесена на вражеска земя. С не по-малко значение е и това, че Украйна периодично нанася удари с дронове главно срещу руски военни обекти, нефтени рафинерии, войната е влязла и в Русия. Но виждаме, че настъплението на Украйна в Курска област не успя да доведе до изтеглянето на значителни руски сили от фронта в Донецка област, където е най-критично положението. И Русия се ориентира по-скоро към консервиране на ситуацията в Курска област, отколкото да струпа големи сили, които да изтласкат напълно украинците от руска територия. Украйна е способна да нанася такива удари, има самочувствието и възможностите да ги нанася, но все още съотношението на силите е в полза на Русия. Двете държави са несъпоставими, със своя ракетен потенциал и Русия има явно превъзходство в това отношение. Има относително равновесие на фронта, но лекото предимство е в ръцете на Русия", отбеляза още Пламен Димитров.

От Румъния  потвърдиха трансферът на “Пейтриът" в Украйна. "Тези системи “Пейтриът" ще им помогнат не точно на фронтовата линия, а за защита на Киев, и на други големи градове, на стратегически обекти, свързани с военната и енергийна инфраструктура. Украйна няма изградена  противоракетна отбрана и може би никога няма да има, защото Украйна е много голяма държава  и е трудно да бъде защитена цялата й територия. Но за стратегическите обекти е добре да има отбрана. Този комплект “Пейтриът" няма да обърне ситуацията коренно, но е знак, че съюзниците от НАТО са готови да се разделят с оръжейни системи, от които те имат непосредствена нужда и да ги предадат на Украйна. Те са наясно, че там се решава бъдещето на целият Североатлантически пакт, но Украйна все още не е в състояние да се защити от руските ракетни удари", заключи Пламен Димитров.

Виж коментарите (0)

Още по темата (237):
25.11.2024 Петър Карабоев: С изстреляната балистична ракета Путин отново показа, че не спазва договори
22.11.2024 Кирил Петков призна за медала от Украйна: Няма да парадирам
21.11.2024 Зорница Илиева: Русия вече официално заявява, че воюва не с Киев, а със страните от НАТО
21.11.2024 Бойко Борисов и Кирил Петков също са били наградени за заслуги към украинския народ
21.11.2024 Проф. Кънчев: Путин по всяко време може да нанесе удар в Украйна
20.11.2024 Нейнски: Изпращането на американски противопехотни мини на Киев e решение, което може би ще ускори края на войната
Още новини от Международни новини:
Над 60 общественици в РСМ се подписаха под писмо за спора с Бълга...
Земетресение разлюля Вранча!
Европа ни погна за предполагаеми измами с евросредства за реставр...
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...
Заповеди за арест срещу Нетаняху, Галант и "вероятно ликвидиран" ...
Тази държава въвежда строги ограничения за достъп на деца до соци...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).