Почина Борис Спаски

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
21:12 / 27.02.2025
1369
Десетият световен шампион по шахмат Борис Спаски почина на 89-годишна възраст, съобщи президентът на Руската федерация по шахмат Андрей Филатов.

Спаски спечели световната шахматна корона, след като побеждава Тигран Петросян през 1969 г.

Награждаван е с отличията: Орден "Почетен знак“, Медал "За трудова доблест“, Заслужил майстор на спорта на СССР и Почетна грамота на Президента на Руската федерация № 487 от 11 април 2008 г.

След 2010 г. Борис Спаски е най-старият от живите световни шампиони по шахмат.

Спаски ще остане в историята и с един от най-великите дуели в историята на шахмата. Световното първенство по шахмат през 1972 г. се провежда в исландската столица Рейкявик под формата на мач между световния шампион Борис Спаски и претендента Боби Фишер, който е спечелен от Фишер. Мачът остава в историята с името "Мачът на века“. Наградният фонд възлиза на 250 000 щатски долара, а съдия е германецът Лотар Шмит. Мачът повишава известността на шахмата в международен мащаб.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
САЩ заплашиха да повишат митата за Китай до 245%
САЩ с важно решение, засяга и България!
Стрелба в Швеция, има убити
Икономистът Стоян Панчев: Възможно е да видим рецесия, но сме дал...
Politico: Лондон алармира-Путин иска Западните Балкани като следв...
Пожар избухна в нелицензиран хостел в Полша, има много жертви 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).