"Хелмут Кол изпълни с живот европейския дом - не само заради това, че градеше мостове от Запад на Изток, но и затова, че никога не спираше да чертае нови, по-добри планове за бъдещето на Европа." - заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск нарече Кол "приятел и държавник, който помогна за обединяването на Европа". Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг го определи като "въплъщение на единна Германия в единна Европа".
Президентът на Франция Емануел Макрон охарактеризира Хелмут Кол като първопроходец на единна Германия в германско-френското приятелство. По думите му общността губи най-големия европеец.
Бившият президент на Съветския съюз Михаил Горбачев, който поддържаше тесни връзки с Кол в края на 80-те години, заяви, че канцлерът е бил забележителна личност, която ще остави ярка следа в германската, европейската и световната история.
По-късно и държавният глава на САЩ Доналд Тръмп изрази съболезнованията си. В социалната мрежа Twitter той нарече Кол "приятел и съюзник през 16-те решаващи години, по време на които управляваше Германия", както и "привърженик на обединена Европа и евроатлантическите връзки".
Още двама американски президенти отдадоха почит на Кол. Джордж Буш-старши подчерта, че Хелмут Кол "ненавиждаше войната, но още повече ненавиждаше тоталитаризма". Бил Клинтън от своя страна изтъкна, че Хелмут Кол е бил принуден да "даде отговор на един от най-важните въпроси на времето си" и този отговор е бил правилен.