Председателят на ЕК предложи кризисни мерки за ограничаване на цените на енергията

Автор: Иван Христов
Коментари (1)
11:52 / 14.09.2022
974
Европейската комисия ще предложи мерки за ограничаване на приходите от евтини генератори на електроенергия и ще принуди петролните и газовите компании да споделят печалбите, които правят от растящите цени на енергията, заяви в сряда председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в речта си "За състоянието на съюза“, предава Reuters.

Европейските правителства вложиха стотици милиарди евро в данъчни облекчения, дарения и субсидии, за да се опитат да овладеят енергийната криза, подхранвана от руската инвазия в Украйна, която повишава инфлацията, принуждава индустриите да спират производството и увеличава сметките на гражданите преди зимата, отбелязва агенцията.

"В тези времена е нечестно да получаваме неочаквани рекордни приходи и печалби, облагодетелствани от война и на гърба на нашите потребители. В тези времена печалбите трябва да се споделят и насочват към онези, които имат най-голяма нужда от тях“, подчерта Фон дер Лайен в реч в Европейския парламент в Страсбург.

По думите й, блокът също така обсъжда горни граници на цените на енергията и работи за установяване на "по-представителна референтна“ цена за газ от тази на нидерландската борса TTF, където цените на газа са скочили рязко.

Проект на предложенията на Комисията, разгледан преди това от Reuters, ще намали Неочакваните приходи от европейските електроцентрали, които не работят с газ, за ​​да събере пари, които правителствата да харчат за подпомагане на бизнеса и гражданите със сметките им.

Вятърните и слънчеви паркове и ядрените централи ще бъдат изправени пред таван от 180 евро на мегаватчас (МВч) върху приходите, които получават за генериране на електроенергия, като правителствата ще възстановят всички неочаквано получени пари и ще ги прехвърлят в подкрепа на потребителите, според проекта, който все още може да бъде променен преди публикуването.

Това би ограничило приходите на производителите на по-малко от половината от текущите пазарни цени. Цената на електроенергията в Германия достигна рекордно високо ниво от над 1000 евро/МВч миналия месец и се търгуваше на над 400 евро/МВч във вторник.

Фирмите, работещи с изкопаеми горива, също ще се сблъскат с данък върху неочакваната печалба, за да си върнат това, което Комисията описа в проекта като "неочаквани печалби“, свързани с растящите цени на петрола и газа, предизвикани от намаляването на доставките на газ от Русия след нахлуването й в Украйна.

Компаниите за нефт, газ, въглища и рафиниране ще бъдат задължени да направят "солидарна вноска“ от 33% от облагаемите си излишни печалби от фискалната 2022 година, се казва в проекта.

Комисията обаче се отказа от първоначалния план за ограничаване на цените на руския газ и страните от ЕС са разделени по въпроса дали по-широките ценови ограничения ще помогнат или ще навредят на усилията на Европа да осигури доставки на енергия през зимата.

Държавите от ЕС ще трябва да договорят предложенията на Комисията и да постигнат съгласие по окончателните закони. Тъй като спорните горни граници на цените на газа бяха премахнати - поне засега - дипломати от някои държави бяха оптимисти, че могат да бъдат постигнати сделки на срещата на енергийните министри на ЕС на 30 септември.

Виж коментарите (1)

Още по темата (1):
14.09.2022 ЕС продължава санкционния натиск срещу Русия, няма да "търси
умиротворяване"
Още новини от Международни новини:
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...
Над 60 общественици в РСМ се подписаха под писмо за спора с Бълга...
Земетресение разлюля Вранча!
Европа ни погна за предполагаеми измами с евросредства за реставр...
Австрия е напът да се откаже от ветото за Шенген срещу България и...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).