Пригожин: Това, което се случва на фронта, е позор за Русия, "Вагнер" повече няма да се върне в Украйна

Автор: Иван Христов
Коментари (0)
22:41 / 19.07.2023
2935
Войски от руската паравоенна групировка "Вагнер", които се преместват в Беларус след прекратения бунт миналия месец, няма да се върнат да се бият в Украйна и ще останат в Беларус, за да обучават местни войски, заяви техният командир Евгений Пригожин в сряда, цитиран от европейската редакция на Politico.

"Направихме много за Русия. Това, което сега се случва на фронта, е позор. Ние не искаме да участваме в това“, отсече Пригожин в първото си появяване, откакто войските му тръгнаха към Москва в неуспешно въстание миналия месец.

В лошокачествен видеоклип от мобилен телефон, заснет по здрач, Пригожин може да се види в силует, носещ бейзболна шапка. Той говори на тълпа от мъже, които изглеждат като бойци на Вагнер и избухват многократно в аплодисменти и възгласи.

"Затова взехме решение да останем в Беларус за известно време. През това време ние ще превърнем беларуската армия във втората най-мощна в света и, ако е необходимо, ще заемем нейното място“, продължи Пригожин, като очевидно се заяде с родната си Русия, която в момента има втората по големина армия в света.

След това той намекна, че войските му по-късно могат да отидат в Африка, където Вагнер е активен в Мали и Централноафриканската република.

Заместникът на Пригожин, Дмитрий Уткин, чиято позивна дава името на наемната армия, казва: "Това не е краят. Това е началото. Най-голямата задача в света ще започне много скоро“, отбеляза той, преди да превключи на английски: "Добре дошли в ада“.

След месеци на напрежение с руското военно ръководство, Пригожин обърна войските си срещу руските власти миналия месец. Той поведе хората си дълбоко в руска територия, превзе югозападния град Ростов на Дон и спря само на няколко десетки километра от Москва.

След това бунтовният военачалник сключи сделка с Кремъл чрез посредничеството на Александър Лукашенко, според която бойците на Вагнер ще бъдат пощадени от съдебно преследване в Русия, ако той и хората му ще отидат в изгнание в Беларус.

Той се появи отново няколко дни по-късно, публикувайки гласово съобщение в социалните медии, за да благодари на поддръжниците на прекратеното въстание, като същевременно сигнализира, че Минск е предложил варианти на неговите войски да продължат да действат от Беларус.

Оттогава има противоречиви съобщения за местонахождението на Пригожин. Лукашенко първоначално потвърди, че Пригожин се е появил в Беларус три дни след бунта, на 27 юни, преди по-късно да каже, че всъщност не е бил там - и дори може да е в Русия.

Миналата седмица Кремъл съобщи, че собственикът на Вагнер е бил в Москва на 29 юни, където се е срещнал с руския президент Владимир Путин заедно с другите полеви командири на Вагнер.

Виж коментарите (0)

Още по темата (4647):
26.04.2025 Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблуждава
25.04.2025 Зеленски отговори на Тръмп: Крим принадлежи на Украйна
24.04.2025 Александър Димитров: Европа в момента е между две войни 
21.04.2025 Мащабна въздушна тревога над Украйна: Експлозии в Киев, Николаев, Херсон и Черкаси
20.04.2025 Голяма американска медия прати Киев в Русия, Украйна чака извинение
19.04.2025 Недялко Йорданов: Възможно е да се стигне до световна война
Още новини от Международни новини:
Испанският премиер: Захранването е възстановено в половината от с...
Милиони без електричество в Испания и Португалия
Броят на жертвите от взрива в пристанището в Иран достигна 25
Броят на жертвите от взрива в пристанището в Иран достигна 25
След погребението на папа Франциск: Какво предстои в слеващите дн...
Папа Франциск бе положен в близост до иконата на "Св. Богородица ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).