Проф. Караджов: САЩ гласуваха заедно със Северна Корея, Русия и Беларус в ООН за Украйна и териториална й цялост, не е добър знак
Сближаването на Тръмп и Путин може да е стратегическа игра, свързана с преговори, а не част от симпатиите към Русия. Това каза професорът по журналистика в Калифорнийския университет проф. Христофор Караджов.
"Забелязана бе дружелюбност между Тръмп и Макрон. Отношенията са много обтегнати и затова визитата на френския президент беше спешно обявена. Различията между Европа и САЩ по отношение на Украйна са много сериозни. Предстои и посещение на британския премиер Стармър, което ще внесе още нюанси. САЩ гласуваха заедно със Северна Корея, Русия и Беларус в ООН за Украйна и нейната териториална цялост, което не е добър знак", заяви пред Нова нюз Караджов.
Журналистът и бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва Валерий Тодоров пък посочи, че някои жестове между Тръмп и Макрон са показали видима дистанция помежду им. "Имаше любезност, но и знаци, че очакванията не са изпълнени. Тялото говори повече от думите. Все пак беше направен опит да се намери общ език и да се успокои Европа. САЩ търсят двустранно споразумение с Русия. Очаква се Зеленски да посети Белия дом с цел постигане на договореност за редкоземните метали. Тръмп още преценява коя сделка му е по-изгодна", коментира той.
Според него тактиката на американския президент е двустранни срещи по паралелни линии, за да се види какви ползи могат да се извлекат. А след това вероятно да се формира общ пакет. "Всеки ден на война в Украйна увеличава цената на мира. Тръмп говори не за военни действия, а за примирие, за да се спре милитаризираната лексика", допълни Тодоров.