"Нещата с петрола ускорено вървят натам. Има няколко основни фактора, които диктуват тази цена и днес българското правителство е в невъзможност да регулира цените. Никой не очакваше, че нивото на долара ще стигна до 1,60. Никой не очакваше, че еврото ще падне с 5%. Цените на петрола в Северно море на база 120 долара и тези в Близкия изток на база 81-91 долара сочат много по-сериозни производствени разходи. Оттук отиваме към тази обща висока цена", обясни Парамов, цитиран от economymagazine.bg.
Той даде за пример Люксембург и Литва, с които имаме сериозно различие. "Там цените са по-ниски от нашите, вероятно използват някакви вътрешни резерви техните петролни компании. Истината е тази, че особено в Люксембург хората получават 18 до 22 пъти повече от средната заплата у нас".
"Идва време да оценим този път и този модел за установяване на обща икономическа стабилна политика - чрез управлението на валутния борд дали е достатъчно подходяща и докъде може да ни докара", заяви Парамов. Той посочи, че Турция прави ръст годишно 9,5-10%, Полша прави солиден ръст.
"Ние се затормозихме вътрешно с политически интриги и зарязахме държавата, икономиката и стопанството и идваме до резултата, когато БНБ публикува преди 20 дни на базата върху възможностите на българския граждани. Фрапантни резултати. 598 души са милионери в страната и имат по сметките си повече пари, отколкото онези граждани, които имат по 1000 лева по сметките. Ако 7,7 хиляди сметки имат до 1000 лева спестяване и са около 8 млрд. лева, то онези 598 души богаташи имат повече от тези 8 милиарда лева. Това е уникална диспропорция, едно неправилно огромно забогатяване на една шепа хора", каза още Парамов.
Източник: в. "Стандарт"