© | | Смъртността у нас е достигнала 14,6 на 1000, което ни прави абсолютните шампиони в ЕС, показва евростатистиката. В същото време след осемте страни членки с отрицателен прираст, нашата страна заема второто място след Латвия с минус 4,6 на хиляда.Пак според статистиката българите са и сред нациите в ЕС, които имат най-дългата работна седмица. Класацията на най-натоварените се води от румънците, следвани от българите, германците, британците и поляците.
Според проучване на европейската агенция "Еврофонд" в Румъния се работи на пълно работно време по 41,3 часа седмично, а в България, Германия, Великобритания и Полша - по 40,5 часа. Най-малко са заети работещите на пълен трудов договор във Финландия - 37,5 часа седмично.
По данни на агенцията през 2010 г. средната седмична работна заетост в ЕС е достигнала 39,7 часа или 12 минути повече в сравнение с предната година. По-малко са работили само във Франция, Италия, Ирландия, Финландия и в нечленуващата в съюза Норвегия, която също е включена в проучването.
Що се отнася до платените годишни отпуски, те са най-дълги в Германия и Дания - средно по 30 дена годишно. На обратния полюс са трудово заетите в Кипър и Естония, които могат да почиват по 20 дена годишно. Средният размер на годишните отпуски в ЕС е 24,8 дена.
"Еврофонд" отчита най-много празнични неработни дни в Испания - 14 през миналата година. В това отношение най-зле е Холандия с едва 5 празнични неработни дни при 9,6 дена средно за ЕС.
Източник: в. "Монитор" |