България работи за последващо задълбочаване на икономическото и инвестиционно сътрудничество с Косово. Това заяви държавният глава
Румен Радев, който днес и утре е на официално посещение в Република Косово по покана на президента Вьоса Османи-Садриу, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Румен Радев беше посрещнат от своята косовска колега с официална церемония, двамата президенти разговаряха "на четири очи" и ръководиха пленарните разговори между косовската и българската делегации. Държавните глави на България и Косово засадиха дърво в знак на приятелството между двете държави и отдадоха почит пред Паметника на безследно изчезналите.
По време на съвместната пресконференция президентът Радев подчерта интензивния диалог и приятелските отношения между София и Прищина, които са солидна основа за набелязване на конкретни стъпки за задълбочаване на взаимодействието в редица сфери от взаимен интерес. Налице е положителна тенденция в търговския стокообмен между двете страни, но все още има значителен потенциал, който остава неизползван. Затова е важно да се работи за актуализация на вече сключените споразумения, както и за разширяване на правната основа на двустранното сътрудничество.
Транспортната, енергийна и дигитална свързаност в региона са от ключово значение за насърчаването на партньорството във всички други сфери, посочи още президентът и подчерта стратегическото значение на Коридор №8 за целия регион. Като особено перспективни области от взаимен интерес
Румен Радев открои енергетиката, инвестициите, селското стопанство, образованието, науката, високите технологии, културата и туризма.
Румен Радев отбеляза откриването на Косовско-българската търговска камара в София през септември тази година като важна стъпка за насърчаване на инвестициите, на търговските връзки и развитието на икономическото сътрудничество. Вярвам, че тя ще допринесе и за предоставянето на повече информация относно възможностите на двете държавите, така че да можем не само да търгуваме, но и да разработваме и произвеждаме заедно и да се явяваме на трети пазари, допълни той.
Румен Радев припомни, че България е сред първите държави, които през 2008 г. признаха независимостта на Косово. "Може да разчитате на нашата последователна подкрепа в усилията ви за изграждане на Косово като модерна, демократична държава със силни институции", посочи президентът. България е един от основните двигатели за ускорената интеграция на всички страни от Западните Балкани в ЕС, посочи още
Румен Радев и приветства усилията, които полага Косово по европейски си път. "България ще продължи да настоява пред европейските институции всички постигнати успехи да бъдат отчетени и в този сложен геополитически контекст, когато говорим за ускорена интеграция, не можем да си позволим да оставим Косово на заден план", каза още той.
Постигането на всеобхватно и правнообвързващо споразумение за неутрализиране на напрежението между Белград и Прищина е от ключово значение за сигурността, стабилността и просперитета на нашия регион, подчерта в отговор на журналистически въпрос
Румен Радев. Той посоче още, че диалогът е единственият начин за решаване на проблемите и за гарантирането на устойчиво бъдеще на Балканите.
Българският държавен глава изказа благодарност на косовския президент за това, че по време на нейното посещение в София тя връчи почетен медал на български военнослужещи, участвали в мисията на Международните сили за сигурност в Косово (KFOR). "България ще остане истински ангажирана със сигурността и стабилността на Косово, защото тази стабилност и сигурност са ключово важни за бъдещето не само на Балканския регион, а и на целия Европейски съюз", каза още президентът.
Географската близост между София и Прищина напомня и за силните исторически и културни връзки между нашите страни, отбеляза президентът и подчерта, че за тях голям принос има и местната българската общност в Косово. Той изрази увереност, че България и Косово ще продължат да работят така, че да има законови и практически стъпки българската общност свободно да изучава своя роден език, до изразява своята идентичност, да съхранява и развива своите културни традиции. Това ще създаде и още по-голям стимул за задълбочаване на двустранните отношения.
Румен Радев благодари на косовката си колега за поетия личен ангажимент, че предстоящото преброяване на населението в Косово ще бъде прозрачно, обективно и базирано на най-високите международни стандарти, така че в бъдеще българската общност в Косово да има възможността да бъде призната за национално малцинство.
В изказването си косовският държавен глава Вьоса Османи-Садриу изрази признателността си за неотклонната българска подкрепа за европейския път на Косово, за утвърждаване на мира и стабилността в региона и приобщаването на Косово към международните организации. За нас отношенията с България винаги са били важни, подчерта косовският президент и изрази увереност, че с общи усилия ще бъдат използвани всички възможности за задълбочаване на двустранното партньорството.