Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Радиоактивността във водата на Втори реактор на "Фукушима 1" е 10 млн. пъти над нормата?
Автор: Екип Varna24.bg 11:48 / 27.03.2011Коментари (1)957
©
Хората, работещи в сграда на реактор от атомната електроцентрала "Фукушима 1" бяха евакуирани, след като бе регистрирани високи дози радиация, съобщи компанията оператор, цитирана от Ройтерс. Компания ТЕПКО съобщи, че във водата, събрана в зданието, където се помещава турбината на Втори реактор, е измерена радиация 10 милиона пъти по-висока от нормалното равнище. Работниците са напуснали сградата, за да не бъдат облъчени, добави представител на ТЕПКО.

Съдържанието на радиоактивен йод в морската вода близо до АЕЦ "Фукушима-1" е 1850 пъти над нормата, след като вчера бе 1250 пъти над допустимото, съобщи японската Агенция за ядрена и промишлена безопасност, цитирана от Ройтерс и ИТАР-ТАСС. Данните се базират на извършени измервания на входните филтри на централата, през които при нормален режим студената морска вода навлиза в турбинните зали на реакторите, за да охлажда затворените им циркулационни системи.

Хидехико Нишияма, високопоставен представител на агенцията, каза, че изтичането от резервоарите на реактора вероятно е било причината за високото равнище на радиацията във водата, събрала се в зданията на турбините. Радиокативната вода в централата попречи на работниците да възстановят охладителните системи.

Япония все още е далече от края на катастрофата в ядрения комплекс "Фукушима", коментира и генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) в интервю от Виена за в. "Ню Йорк таймс". Японските власти все още не знаят със сигурност дали ядрата на реакторите и използваното ядрено гориво са покрити с нужното количество вода за охлаждането им, каза Юкия Амано.

Две седмици след опустошителното земетресение и вълните цунами, които повредиха сериозно централата в Североизточна Япония, аварийните екипи продължават да се опитват да предотвратят голяма ядрена катастрофа, отбелязва АФП. Амано посочи като положително развитие факта, че част от електрозахранването на централата е възстановено, но добави, че трябва да се положат повече усилия, за да се сложи край на кризата. Според него опасността от ядрена опасност може да трае седмици и дори месеци предвид тежките поражения, нанесени на централата.

Шефът на МААЕ каза, че най-голямата му тревога е отработеното гориво, което се намира в откритите басейни за охлаждане, разположени във високите части на сградите на реакторите. Амано посочи, че не е сигурен, че усилията за използване на морска вода за охлаждане на ядрото на реакторите и на отработеното гориво, ще се увенчаят с успех.

Ако специалистите пълнят басейните с вода, без да са възстановили системите за охлаждане, температурата ще се покачва, увеличавайки опасността от ново изтичане на радиация, каза той и подчерта,че най-много го безпокои басейна за охлаждане на Четвърти реактор, който е особено радиоактивен.

 

В почти в една четвърт от изследваните образци на храни от растителен и животински произход, взети от Япония, е открито превишаване на нормите за радиационна сигурност за радионуклиди - при йод-131, цезий-134 и цезий-137. Данните са на Международната мрежа на организациите за безопасност на хранителните продукти към Световната здравна организация, предаде ИТАР-ТАСС. Изследваните проби са от храни от 10 японски префектури. Повишено съдържание на радиоактивни вещества има в продукти от префектурите Фукушима, Ибараки, Точига, Чима, Гума и Токио.

Междувременно АП съобщи, че нищожни количества радиация от претърпялата авария японска ядрена централа "Фукушима 1" са достигнали Лас Вегас, но според учените тя не представлява опасност за здравето. Изключително малки количества от радиоактивните изотопи йод-131 и ксенон-133 са регистрирани тази седмица от станция за мониторинг в Лас Вегас, съобщи Тед Хартуел от програмата за наблюдение на околната среда към "Дезърт рисърч инститют" в Невада, посочва БТА.

Хартуел каза, че е сигурен, че изотопите са дошли от Япония, тъй като обичайно такива не се наблюдават в Невада. Той подчерта, че количеството им е толкова малко, че не представлява заплаха за здравето на хората.

Незначителни количества радиация от Япония бяха засечени и на други места в западната част на САЩ, включително Калифорния, Колорадо, Хавай и Вашингтон. Според здравните власти в Невада японската радиация не е опасна поради разстоянието, което радиокативните частици трябва да изминат.




Още по темата: общо новини по темата: 98
08.04.2016 »
27.02.2014 »
05.08.2013 »
06.04.2013 »
14.03.2012 »
17.12.2011 »
предишна страница [ 1/17 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
+1
 
 
10 млн.пъти над нормата си е направо втора Нирошима само където детонацията я нямаше Ужас
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Катастрофа с военнотранспортен самолет край авиобаза Граф Игнатиево
Отношенията София-Скопие
Ружа Игнатова попадна под ударите на прокуратурата
Избори в САЩ
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: