Инженерните екипи свързаха и шестте реактора на АЕЦ "Фукушима 1" с външна линия за електрозахранване. С ток обаче е захранено само оборудването на пети и шести реактор, предаде компанията ТЕПКО, която управлява централата. Трети и четвърти реактор, които са в плачевно състояние, създават към този момент най-сериозни проблеми на техниците, заедно с втори реактор, който изпуска бяла пара, отбелязаха експертите.
Причината за изпусканията по всяка вероятност се дължат на факта, че температурата в басейна за съхраняване на отработеното гориво на реактора се е повишила почти до точката на кипене. Според специалистите, ако водата в басейна се изпари и оголи горивните пръти, ще се отдели още повече радиация.
Пожарни коли пък възобновиха обливането на трети реактор с вода, докато екипите получат подкрепа от компанията "Тошиба", която е производител на ядрените реактори във "Фукушима 1". По-рано тя съобщи, че е мобилизирала около 700 инженери, които да се включат в операциите по отстраняване на авариите. Властите пък предадоха, че необичайно високи нива на радиоактивни елементи са били открити в морска вода на 100 км южно от "Фукушима 1". Те допълниха още, че районът на радиоактивното замърсяване се разраства, но засега не се планира разширяване на 20-километровата зона около централата, живеещите в която бяха евакуирани.
Близо две седмици след катастрофалното земетресение Япония не престава да се тресе. Нов силен трус отново разлюля префектура Фукушима. Той е бил с магнитуд 6,3 по Рихтер с епицентър на 10 км под дъното на Тихия океан. Няма данни за жертви. По последни данни на японското правителство над 9000 са загиналите и 13 000 изчезналите след природното бедствие на 11 март.