© | | Броят на загиналите в резултат на земетресението в Чили достигна 300 души, съобщи националната служба за извънредни ситуации, предаде Ройтерс. В засегнатите от земетресението с магнитуд 8,8 райони е обявено извънредно положение. Разрушени са домове, пътища, надлези, нарушени са телефонните връзки и електроснабдяването. Жилищна сграда с близо 200 души в нея се срина в Консепсион, най-близкия град до епицентъра на труса, и според спасителната служба не се знае колко от тях са успели да избягат. В града с население 670 000 души електричеството и водата са прекъснати, а много хора остават навън заради страх от вторични трусове.
Земетресението прекъсна работата на две петролни рафинерии и на две големи медодобивни мини, а според изчисления на правителството половин милион жилища са тежко разрушени. Президентът на страната г-жа Мишел Бачелет заяви, че 1,5 милиона души са засегнати от труса.
Столицата Сантяго, която е на около 320 километра от епицентъра, също е тежко пострадала. Международното летище ще остане затворено най-малко за 24 часа, след като трусът изпочупи прозорците на сградата и блокира пешеходните алеи.
Вълна цунами удари пристанищния град Талкауано, причинявайки сериозни щети на пристанищната инфраструктура и на плавателните съдове. Най-малко петима души са загинали, а 11 са в неизвестност на остров Робинзон Крузо край Чили в резултат на цунамито, предаде Асошиейтед прес.
Мишел Бачелет обяви "състояние на катастрофа" в централната част на страната, но заяви, че правителството не е искало помощ от други страни.
Американският президент Барак Обама изрази готовността на САЩ да окажат помощ в случай на нужда. Европейският съюз също обяви готовност да изпрати спешна хуманитарна помощ на стойност три милиона евро.
Междувременно първите вълни цунами, предизвикани от земетресението в Чили, достигнаха бреговете на Япония, но са много по-малки от очакваните, съобщиха японските власти, цитирани от Асошиейтед прес. Вълните са достигнали височина едва около 10 сантиметра. Няма данни за щети или пострадали. Японските власти разпоредиха евакуация на стотици хиляди жители на ниските зони по източното крайбрежие на страната заради опасността от цунами. Очакваше се височината на вълните да достигне до три метра.
По-рано мощно цунами достигна и бреговете на Хавайските острови. Няма жертви и разрушения, съобщиха местните власти, цитирани от ИТАР-ТАСС и БТА. Както се очакваше, около обед започна силен отлив, след който вълни с височина около два метра се разбиха в бреговете край град Хило. Според представител на Тихоокеанския център за предупреждения за цунами, Хаваите са избегнали най-лошото развитие на събитията и мащабът на стихията няма да е толкова разрушителен, колкото се очакваше по-рано.
"По-добре да се презастраховаш, отколкото да съжаляваш", заяви Джерард Фрайър, геофизик от центъра за предупреждения за цунами.
Първите вълни цунами достигнаха и до бреговете на Нова Зеландия, предаде Ройтерс. Властите заявиха, че няма данни за пострадали и разрушения. Стотици жители на източния бряг на страната бяха евакуирани на по-високи места. Вълни с височина 1,5 метра бяха регистрирани на островите Чатъм на около 800 километра източно от Нова Зеландия.
Високи вълни достигнаха и до Австралия, но няма сведения за разрушения. Властите обявиха тревога в по-голямата част от източното крайбрежие и източните части на остров Тасмания.
Стотици загинаха при катастрофално земетресение с магнитуд 8,8 по скалата на Рихтер край бреговете на Чили, едно от най-силните в историята на човечеството. Нанесените материални щети са огромни.
Мощното земетресение е усетено на огромна територия, по целия южноамерикански континент. Учените съобщиха, че то е между 700 и 1000 пъти по-силно от това, разрушило столицата на Хаити Порто-о-Пренс през януари и предизвикало смъртта на над 200 000 души.
В този район на Чили и в миналото са ставали катастрофални земетресения. Според данни от енциклопедията "Уикипедия" най-силното земетресение, измерено откакто се пряват сеизмични наблюдения, също е регистрирано край брега на Чили през 1960 година. То е наричано Голямото чилийско земетресение.
Голямото чилийско земетресение е земетресението с най-голям магнитуд - 9,5 по Рихтер. То става в 19:11 ч по Гринуич (рано след обяд местно време) на 22 май 1960, като епицентърът му е при град Валдивия в Чили, на 700 км южно от столицата Сантяго. Предшествано е от поредица земетресения от предходния ден, достигащи магнитуд 8.
Въпреки рекордната сила на земетресението, по-голямата част от жертвите и разрушенията са предизвикани от последвалото го цунами с вълни, достигащи височина 25 m. Повечето щети са в южната част на Чили, като загиват около 3 000 души. Последвалото земетресението цунами опустошава и крайбрежието на Япония и Хавайските острови в другия край на Тихия океан. |