Морският газопровод от проекта "Южен поток" ще прекоси Черно море и ще излезе на сушата в района на Паша дере. В началото на тази година компанията организира консултации и обществени обсъждания, на които беше изразена загриженост за евентуално неблагоприятно въздействие на проекта върху плажната ивица. В отговор на тази обратна връзка, в процеса на подготовката на доклада за оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), "Южен поток транспорт" разглежда две алтернативи за пресичане на плажа.
Единият метод предвижда полагане на тръбите в изкопи. Това предполага прокопаване на траншея през плажа. След полагането на тръбите изкопът ще бъде засипан обратно, а плажната ивица ще бъде максимално възстановена в първоначалния й уникален и красив вид.
"Южен поток транспорт" разглежда и втори метод, при който тръбите се полагат в тунели с неголям диаметър, прокопани в земята под плажа. Методът е по-сложен и по-скъп, но в този случай тръбите ще се положат на по-голяма дълбочина и в същото време ще се избегнат строителните работи непосредствено върху плажната ивица.
И двата варианта предвиждат полагане на тръбите под плажа на достатъчна дълбочина. Така, след строителните работи и пускането на газопровода в експлоатация, нищо на повърхността няма да напомня за съществуването им. Резултатите от оценяването и на двата варианта ще бъдат включени в доклада за ОВОС, който ще бъде публикуван тази година.
"Отнасяме се изключително сериозно към нашите задължения, свързани с опазването на околната среда и отговорностите ни в социалната сфера и привлякохме специалисти от цял свят, за да построим газопровод с възможно най-минимално въздействие върху околната среда", заяви доктор Олег Аксютин, главен изпълнителен директор на компанията.
"Осъзнаваме значението на плажа Паша дере и затова обръщаме повишено внимание към този район при работата ни по оценката на въздействие върху околната среда", добави той.
Проектът за газопровод "Южен поток" през акваторията на Черно море е морската част на газопреносната система "Южен поток", която ще увеличи надеждността на доставките на природен газ от Русия за страните от Централна и Югоизточна Европа, създавайки нов маршрут за доставка и осигурявайки нови мощности за пренос на природен газ. Проектът ще допринесе за енергийната сигурност на Европа по един сигурен, надежден и социално отговорен към природата начин и ще помогне за постигането на целите на страните-членки на ЕС за намаляване на емисиите въглероден диоксид в атмосферата. Дължината на морския участък от газопровода "Южен поток" е 925 километра. Той ще свърже най-големите запаси на природен газ в света с потребителите в Европейския съюз. Морският участък на газопровода «Южен поток» тръгва от Руския черноморски бряг в района на град Анапа, ще премине по дъното на Черно море през изключителната икономическа зона на Турция и ще стигне до българското крайбрежие в района на град Варна. Предвидено е търговската експлоатация на газопровода да започне в края на 2015 г. Когато бъде завършен, морският газопровод "Южен поток" ще се състои от четири тръбопровода и ще достига годишен капацитет от 63 милиарда кубични метра природен газ.
Още по темата (277): | |