Рискът от тромбози след ваксинация не e по-висок от този на неимунизираните

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:17 / 19.04.2021
1619
Рискът от развиване на тромбоцитопения или венозен тромбоемболизъм след ваксинация срещу COVID-19 не изглежда да е по-висок отколкото този сред неимунизираното население, посочват учени, които провеждат изследване на необичайната реакция на организма, пише Си Ен Ен.

Необичайните състояния бяха регистрирани след ваксинация с препаратите на "АстраЗенека“ и "Янсен“, като това доведе до спиране на имунизацията с тези препарати на места, а някои държави се отказаха изцяло от първия производител.

Екип от учени, воден от хематолога д-р Мари Скъли от университетските болници на Лондонския колеж, изследва 22 пациенти, които са развали необичайните кръвни състояния след поставянето на "АстраЗенека“.

Скъли и екипът й дават име на това състояние – имунна тромботична тромбоцитопения или на английски VITT. Синдромът се характеризира с необичайно образуване на тромби, комбинирано с ниски нива на тромбоцитите. Пациентите страдат от опасни тромби, комбинирани и с кървене – две взаимоизключващи се състояния.

Скъли открива, че пациентите, които развиват подобен синдром след ваксинация имат необичайна имунна реакция. Учените откриват т.нар. анти-PF4 антитела, които са срещани единствено като изключително рядка реакция при ползването на медикамента хепарин, който се използва за разреждане на кръвта.

Откритията им донякъде потвърждават теорията, че състоянието се дължи на рядка имунна реакция, но въпреки това не я обясняват напълно.

Учените посочват, че рискът от тромбоцитопения и венозен тромбоемболизъм след ваксинация не е по-висок от обикновено сред неваксинираното население. "Това е в синхрон с редкия и спорадичен характер на синдрома“, казват учените.

Според екипа на Скъли пациентите с това състояние не трябва да приемат лекарства, съдържащи хепарин, защото това само ще влоши синдрома. Тези пациенти по-скоро трябва да се лекуват с антикоагуланти като интравенозен имуноглобулин.

Екипът все още няма обяснение кои пациенти са по-рискови за това състояние.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14988):
01.12.2024 Проф. Георги Попов: Увеличават се случаите на респираторни вирусни
заболявания
30.11.2024 Епидемиолози предупреждават: Пикът на грипната епидемия се очаква през
януари
28.11.2024 Д-р София Ангелова: В момента има единични случаи на грип – предимно тип А, вируси, включително и COVID
28.11.2024 Кантарджиев: Грипът от пълно здрав те поваля на легло в рамките на 2 до 4
часа
26.11.2024 Инхалациите в домашни условия – как помагат и за кого са противопоказни
25.11.2024 Доктор Бацелова: При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, а коронавирусът започва с лека хрема и дразнене в гърлото
Още новини от Международни новини:
Президентът на Северна Македония отговори на Кос за конституционн...
Верижна катастрофа между едни от най-скъпите коли в света – щетит...
Председателят на МАНИ: Северна Македония направи болезнени компро...
Новият комисар по разширяването: Очаквам Северна Македония да при...
Експерти: Възможно е да се постигне мир в Близкия изток, но не за...
Една от най-големите компании в света въвежда четиридневна работн...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).