Това щеше да даде допълнителен тласък за икономическо и социално развитие, големи инвестиции, хиляди нови работни места и възможност за успешно разрешаване на опасни екологични проблеми, които застрашават региона, казва още Шчербак.
За съжаление "Южен поток" бе блокиран от Вашингтон и Брюксел, които се ръководеха само и единствено от своите политически и икономически интереси, извършиха безпрецедентен натиск върху държавите участнички в този проект.
На Русия бяха поставени доста абсурдни искания: "Газпром" трябваше за своя сметка да построи газопровод на стойност 18 млрд. долари, а той да бъде ръководен само от Европейския съюз, подчертава руският дипломат.
България като ключова транзитна държава, бе подложена на най-голямо чуждо влияние. След няколко години забавяне България не даде на "Газпром" официално разрешително за строителството на "Южен поток" на своя територия и в своята икономическа зона в Черно море, казва Шчербак.
В края на миналата година бе ясно, че "Южен поток", в който Русия инвестираше няколко милиарда долара, да се превръща в заложник на геополитическите игри на Вашингтон и Брюксел, заявява руският посланик и пояснява: При тези условия Русия бе принудена не само да промени маршрута на газопровода, но и самата концепция за доставка на газ за страните от Източна и Южна Европа.
В новия проект основен транзитен партньор е Турция, която ще играе ролята на газов разпределител с капацитет от 63 млрд. куб.м, но тръбите от турско-гръцката граница до Европа ще се строят от самите страни членки на ЕС.
Планираме транзитният руски газ през територията на Украйна изцяло да бъде пренасочен към Турция. В момента изработваме всички технически и икономически аспекти на този проект. Има голяма вероятност Македония да бъде една от транзитните страни в този проект, казва още руският дипломат в Скопие.
Още по темата (277): | |